IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китайските астронавти се стремят да кацнат на Луната до 2030 г.

Китай е готов да бъде новият космически лидер

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай направи крачка напред в своя амбициозен план за кацане на астронавти на Луната до 2030 г. – разкривайки специално проектирания скафандър, който неговият екипаж ще облече за това, което се очаква да бъде забележителна мисия в космическата програма на страната.

Новият червено-бял костюм, разкрит от Китайската пилотирана космическа агенция (CMSA) през уикенда, е направен да издържа на екстремните температури на Луната, както и на радиация и прах, като същевременно позволява на астронавтите физическа гъвкавост да изпълняват задачи на луната повърхност, според държавните медии.

Костюмът за кацане на Луната е оборудван с вградена камера за дълги и къси разстояния, операционна конзола и защитен от отблясъци визьор на шлема, според видео, споделено от държавната телевизия CCTV, което включва добре известните китайски астронавти Zhai Zhigang и Wang Yaping, демонстриращи как астронавтите, облечени в костюма, могат да се навеждат и да се катерят по стълба.

Новата технология привлече международното внимание, съобщава CNN.

Изпълнителният директор на SpaceX Илон Мъск сподели публикация в платформата X, включваща видеото от CCTV и неговия собствен надпис.

"Междувременно, обратно в Америка, [Федералната авиационна администрация (FAA)] задушава националната космическа програма в кафкианска бумащина!" написа Мъст, явно имайки предвид възприеманата скорост, с която Китай е подсилил космическата си програма спрямо САЩ.

Космически лидер

Разкриването на скафандъра за кацане на Луната от Китай идва, когато страната положи значителни усилия да се утвърди като основен играч в космоса – област, която нациите, включително Съединените щати, все повече търсят не само за научна полза, но и с поглед върху ресурсите и националната сигурност.

През последните години Китайската национална космическа администрация извърши серия от все по-сложни роботизирани лунни мисии, включително първото по рода си връщане на лунни проби от обратната страна на Луната по-рано тази година. Тя се стреми да стане втората страна, която ще приземи астронавти на Луната, като заяви, че първата й мисия с екипаж ще се проведе “до 2030 година”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата