IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ИИ успешно ни превъзхожда и заблуждава

Алгоритмите не подсказват дали един текст е генериран

Снимка: Bulgaria ON AIR

Снимка: Bulgaria ON AIR

Изкуственият интелект вече два пъти заблуждава българско жури в литературни конкурси. Произведения, генерирани от изкуствен интелект, стигат до финал. На младежкото съревнование "Веселин Ханчев" и на конкурса "Станка Пенчева" се допускат творби, които не са дело на човек. Последният случай е социален експеримент на журналиста и създател на сайта "Дигитални истории" Георги Караманев.

По думите му става въпрос за експеримент. “Няма как безпристрастно да преценим колко са добри алгоритмите в създаване на поезия, защото винаги ще сме предубедени. Бях изпратил творбите след първия случай и се оказа, че не просто някой не е различил какви са, а ги е селектирал и то не някой, а две журита с признати български специалисти", заяви Караманев в "България сутрин".

По думите му вече самите алгоритми не могат да ни подскажат дали един текст е генериран.

"Аз не съм се намесвал по никакъв начин. Просто помолих ChatGPT да ми създаде 10 стихотворения, от които избрах три и ги изпратих. Първоначално разказвах за тези теми, но видях, че е по-важно да показвам. В друг експеримент, който направих, се включиха 1800 души, които трябваше да различават всякакъв тип съдържание и накрая се оказа, че никой не е различил абсолютно всичко", допълни гостът на Bulgaria ON AIR.

Караманев е категоричен, че можем да се постараем и стиховете да са по-добри, и все пак изкуственият интелект вече пише по-добре от 90% от участниците, след като от 2 опита двама измислени автори стигнаха до финал.

"Няма област в живота ни, в която в следващите години развитието на този тип технологии не обещава огромни промени. Трябва да се поуплашим малко, защото инстинктивно си заравяме главата в пясъка, но трябва и да се ентусиазираме малко. Моята рецепта е, че трябва да сме нестандартни. Най-важното е да обсъждаме и да говорим за тези теми", каза още журналистът.

Гледайте видеото с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата