IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Учените картографират човешкото тяло клетка по клетка

В тялото на човек има приблизително 37,2 трилиона клетки

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Учени са създали ранна карта на някои от приблизително 37,2 трилиона клетки в човешкото тяло.

Всеки тип клетка има уникална роля и знанието какво правят всички клетки може да помогне на учените да разберат по-добре здравето и болестите като рака.

Учените се съсредоточиха върху определени органи - чертаеха работата на клетките в устата, стомаха и червата, както и клетките, които ръководят как се развиват костите и ставите. Те също така изследваха кои клетки се групират в тъкани, къде се намират в тялото и как се променят с времето.

Те се надяват, че атласът с висока разделителна способност и отворен достъп - считан за първи проект - ще помогне на изследователите да се борят с болести, които увреждат или развалят човешките клетки, съобщава ABC News, цитирайки AP и Reuters.

“Когато нещата се объркат, те се объркват преди всичко с нашите клетки“, каза Авив Регев, съпредседател на консорциума Human Cell Atlas, който участва в изследването.

Констатациите бяха публикувани в сряда в Nature и още научни списания.

Групата планира да пусне по-пълен атлас през 2026 г., профилиращ клетки в 18 органа и телесни системи, включващо кожата, сърцето, гърдите и др.

Настоящата клетъчна карта не само очертава многото видове човешки клетки, но също така показва взаимоотношенията на клетките една с друга, каза д-р Тимъти Чан, експерт по рака в клиниката в Кливланд.

Ученият каза, че това е дълбоко гмуркане в човешката биология, което със сигурност ще има практическо въздействие, като идентифициране и лечение на ракови клетки.

“Различните видове клетки имат различни ахилесови пети“, каза Чан, който не е участвал в проучванията.

Учените създават и други атласи, които могат да им помогнат да научат повече за основите на здравето и болестите в определени части на тялото.

С мозъчните атласи те се стремят да разберат структурата, местоположението и функцията на много видове мозъчни клетки.

Нов микробиомен атлас на червата разглежда събирането на микроорганизми в червата, което играе ключова роля в храносмилането и здравето на имунната система.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата