Два български прибора за измерване на дозата и потока на космическата радиация са оборудвани на спътника "Фотон М2", който ще излети във вторник в 15 часа българско време от космодрума "Байконур" в Казахстан.
Приборите ще измерват измененията на дозата и потока на космическата радиация на спътника, който ще се намира в околоземна орбита на височина 262-304 километра в продължение на 15 дни и 20 часа, съобщи на пресконференция днес ст.н.с. д-р Цветан Дачев, директор на Централната лаборатория по слънчево-земни взаимодействия при БАН, в която са изработени приборите съвместно с учени от Германия и Италия.
По време на полета, който е по програма на Европейската космическа агенция (ЕКА), ще бъдат направени научни изследвания в областта на космическата физика, материалознанието и екзобиологията.
Спасяемата капсула на спътника трябва да се приземи обратно в Казахстан на 16 юни тази година в 11.32 часа българско време. Научните резултати от експериментите ще бъдат анализирани и обработени от научни колективи от Русия и Европа.
Двата прибора са създадени специално за измерване на дозата на космическата радиация, която е един от рисковите фактори в Космоса, обясни Цветан Дачев. Затова изучаването й е от изключително значение за бъдещите космически полети на хора, както и за дългосрочните експедиции, предвиждани в бъдеще до Марс и до Луната. При тях хората ще бъдат изложени в продължение на години на космически лъчения, допълни той, цитиран от БТА.
Първият български апарат, наречен R3D-B2, ще се намира извън спътника "Фотон М2". Той ще е разположен на платформата Biopan-5 и ще измерва натрупваната доза на радиация, посочи Цветан Дачев. Той обясни и идеята на експериментите: при различна защита в Космоса (различни по дебелина пластини) ще бъдат поставени биологични спори, които ще са живи при излитането на спътника.
Спорите в най-горните слоеве ще загинат при облъчването с космическа радиация. Онези, които имат по-голяма защита, ще остават живи и когато се върнат на Земята ще бъдат изследвани и преброени.
Апаратът R3D-B2 представлява спектрометър-радиометър, тежи 129 грама и е създаден в партньорство с Университета в Ерланген, Германия. 256-каналният спектрометър и софтуерът на прибора са оригинална българска разработка.
Данните от прибора ще се използват за изучаване на въздействието на радиацията върху биологични обекти, както и за предотвратяване на радиационния риск върху космонавтите в околоземна орбита.
Вторият български апарат се нарича Liulin-Photo. Той тежи 330 грама и е изработен в БАН по поръчка на Института по кристалография в Рим. С апарата ще се осъществи съпътстващ физически експеримент заедно с италианския прибор Photo, който ще измерва дозата на космическата радиация чрез биологични детектори.
„Общата цена на експериментите не е много голяма, затова ние сме конкурентоспособни“, каза директорът на лабораторията. Между 5 и 10 хиляди евро струва всеки от приборите, а ЕКА дава десетки милиони евро за един спътник и за изстрелването му, посочи още Цветан Дачев.
Четиримата български учени от Централната лаборатория по слънчево-земни взаимодействия при БАН, създали приборите, са - ст.н.с. д-р Цветан Дачев, н.с. Борислав Томов, н.с. Юрий Матвийчук и инж. Пламен Димитров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.