Галактиката Aндромеда, нашата най-близка съседка в Космоса , която представлява въртяща се мъглявина от звезди, е три пъти по-голяма от първоначално измереното, съобщиха американски учени.
„Откритието доказва, че ние всъщност знаем далеч по-малко за галактическата ни съседка, отколкото сме предполагали досега“ - заяви Скот Чапман – изследовател от Калифорнийския технически университет, който представи резултатите пред Американската астрономическа общност.
Чапман изследвал траекториите на около 5 хиляди звезди, разположени в периферията на галактиката, когато с изненада открил , че те се движат заедно с мъглявината и всъщност са нейна част.
„Досега си мислехме, че мъглявината Андромеда е с диаметър от около 70 – 80 хиляди светлинни години, а се оказа, че тя всъщност е с диаметър около 220 хиляди светлинни години.“ - сподели Чапман.
Според учените първо се е формирала централната част на галактиката, а после е повлякла със себе си и други по-малки галактики в спиралата си. Това обяснява близо двадесетината различни групи звезди в състава й.
Според учените, ако теорията за поглъщането на съседни галактики е вярна, то би трябвало всичко да се е случило относително „скоро“, в последните 200 милиона години.
Андромеда е подобна по строеж на Млечния път. До нас има и по-близки галактики-джуджета, но Андромеда е най-близката голяма галактика, видима с невъоръжено око.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.