“Метеорологичните условия в момента приличат и дори надминават по сила тези от зимата на 1999-2000 година, когато бе регистрирано най-силното изтъняване на озоновия слой”, заяви д-р Нийл Харис от екипа учени, базиран в университета Кеймбридж.
Озонът е молекула, съставена от три кислородни атома, и е отговорен за филтрирането на вредните ултравиолетови лъчи /по-малки от 290 нанометра/, които се излъчват от слънцето.
Молекулата непрекъснато се произвежда и унищожава в стратосферата, която се намира на около 10-40 километра над Земята. В чиста атмосфера този цикъл на унищожение и възпроизвеждане е балансиран, но голям брой произведени от човека химикали, като хлорфлуорокарбоните, използвани в хладилниците и аерозолните спрейове под формата на разтворители и др., са с повишени нива в стратосферата, където се разрушават от слънчевите лъчи. Хлорните атоми, които се освобождават от тези химикали, действат като катализатор за унищожението на озона.
В момента в областта, където озоновият слой е особено изтънял, има силни ветрове, което до някаква степен изолира Арктика от останалата глобална климатична система. Според учените тази естествена природна бариера ще се разруши в идващите седмици и областта на ниския озонов слой ще се разпростре до Северна Европа. Това ще означава повече ултравиолетови лъчи, достигащи до нивото на земята и потенциално увеличение на риска от рак на кожата. Случаите на злокачествен рак на кожата, който е и най-лошият вид, се увеличават, но не е ясно какъв процент от заболяванията се дължи на изтъняването на озоновия слой.
В момента употребата на химикали, унищожаващи озона, е забранено посредством международно споразумение – Протоколът от Монреал. Но може да измине половин век, преди нивата на тези химикали да намалеят значително в атмосферата, така че озоновият слой да се възстанови напълно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.