Експерименталният космически кораб Cosmos-1 – първият космически апарат, задвижван чрез слънчеви платна, предизвика смут и паника тази сутрин у учените, след като местоположението му престана да им бъде известно.
Корабът бе изстрелян към Космоса във вторник вечерта от руска ядрена подводница в Баренцово море на борда на модифицирана балистична ракета, но ракетата е спряла да функционира 83 секунди след старта, което е обрекло мисията на провал, съобщават световните агенции.
Предполага се, че Cosmos-1, чието разработване е финансирано с около 4 млн. долара от руски и американски частни фондове, се намира на по-ниска височина от предвиденото, но все пак е влязъл в орбита. Първоначалната информация на Итар-Тасс беше, че апаратът е паднал и се е разбил на остров в Баренцово море.
Информацията за съдбата на космическия кораб все още е противоречива и издирванията му продължават както в околоземното пространство, така и на Земята.
След съобщението за инцидента в продължение на два часа не бяха известни никакви подробности за случващото се с Cosmos-1. След това организаторите на космическата мисия съобщиха: „Добрата новина е, че апаратът все още е активен. Лошата – че не знаем къде се намира“.
Платното на Cosmos-1, което е изградено от осем триъгълни пана с дължина 15 метра и дебелина пет микрона, трябваше да бъде разгърнато на височина 885 км няколко дни след изстрелването му в орбита. Ако разгъването бе успешно, слънчевото платно би било видимо от Земята, от която корабът би трябвало постепенно да се отдалечи, като ползва натиска, оказван върху платната от фотоните на светлината.
Първият опит за изстрелване на подобен „слънчев“ кораб бе през 2001 г., но той също претърпя неуспех.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.