Римският град Бизоне край Каварна е потъвал два пъти в морето, съобщи ръководителят на завършилия първи етап на подводната археологическа експедиция "Каварна'2005" Асен Салкин. За това свидетелстват локализираните от леководолази граници на потънал квартал от римския град Бизоне в Каварненския залив.
За наличието на жилищни сгради на дъното на морето археолозите съдят от откритите дялани каменни блокове и парчета от тухлена стена. Находките датират от втори век от новата ера.
Според ръководителя на експедицията, цитиран от БТА, този квартал няма нищо общо с катастрофалното земетресението от първи век преди новата ера, описано от елинските географи Страбон и Помпоний Мела.
Подводните находки свидетелстват за друго явление, за което учените изказвали само предположения. Става дума за трансгресия и регресия на земните пластове или движение на сушата. Тя е започнала да се издига през Първи век преди новата ера и това е продължило до втори век, обясни Асен Салкин. През този период морският бряг вероятно се е издигнал с 4 метра, а един ден внезапно е пропаднал и крайбрежните квартали на Бизоне се озовали под водата.
Вторият етап на подводната експедиция ще продължи през август, а третият - през септември. „Тогава очакваме и екип от геофизици от Института по тракология да потвърди резултатите от първия етап на проучванията“, каза Асен Салкин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.