Очевидно и Сърбия, и Македония, и албанците, независимо дали в Косово или в Македония, са все още под силния контрол на старите югославски УДБА-шки структури, казва бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, сега почетен председател на ВМРО-Народна партия, цитиран от македонския вестник „Дневник“.
Смятам, че и за Сърбия, и за Македония, и за албанските структури е жизненоважно веднъж завинаги да се приключи с тях. Макар че привидно националните и политическите интереси на тези три, ето, да ги нарека, нации или народа, са диаметрално противоположни, по същество и трите имат общ интерес. А той е борба срещу тези структури и да стане накрая възможен истински демократичен живот в трите държави.
Ако се окаже, че тази афера е истина (публикуваното досие на бивш сътрудник на югославската държавна сигурност с псевдонима „Ибър“ – албанец, вербуван от югославските служби и внедрен сред албанците; говори се, че това е Али Ахмети, бивш командир на Армията за национално освобождение), само ще се потвърди, че и сърбите, и македонците, и албанците са постоянно манипулирани от тези стари югославски структури. И борбата трябва да бъде единна в тази насока, казва Георгиевски.
Той коментира това в отговор на въпрос дали може да се направи сравнение между кризата в Македония през 2001 г. и случващото се сега, за възможно повторно активизиране и създаване на криза в региона от страна на старите структури.
Не мога да се съвзема от шока от вероятността досието „Ибър“ да е истина каза Георгиевски. Въпросът е, че може да се окаже, че част от ръководството на Армията за национална освобождение (АНО) са били сътрудници на службите на бившата УДБА.
Шокът за мен е огромен, защото излиза, че тогавашното правителство на ВМРО-ДПМНЕ и на Демократичната партия на албанците (ДПА) е свалено практически с военен преврат. Затова е огромно любопитството да се изясни докрай дали всичко това е истина... Първо, от позицията на една нова и демократична Сърбия. Второ, предвид вътрешноалбанските отношения, които трябва да изяснят самите албанци. И третият аспект са отношенията, които очевидно трябва и самият НАТО да изясни, защото се поставя въпросът дали е възможно това (кризата в Македония през 2001 г.) да е най-голямата игра, подготвена и пласирана на съюзниците от НАТО от югославската УДБА. Защото в тази криза те застанаха изцяло на страната на АНО и на Али Ахмети, казва Георгиевски.Ако се потвърди достоверността на досието, ще е очевидно, че Сърбия е била сериозно замесена в македонската криза през 2001 г., казва бившият македонски премиер. Той обаче уточнява, че няма предвид демократичното ръководство на Сърбия. Като пример посочва своя среща в началото на 2001 г. с премиера Зоран Джинджич и вътрешният министър Зоран Живкович, на която му е била предадена информация, че в Македония се готви бунт на албанците. Абсолютно съм убеден, че тогавашното сръбско ръководство начело с Джинджич не стои зад тази операция, казва Георгиевски.
Бившият македонски премиер отхвърля тезата, че зад конфликта в Македония през 2001 г. не стоят сръбските тайни служби, а Георгиевски си търси алиби за това, че зад идеята за подялба на Македония стоят той и Арбен Джафери, послужили си за тази цел с „контролиран конфликт“.
Идеята за размяна на територии дойде много по-късно, казва Георгиевски. Тази идея практически не беше моя лична и в нея участие имаха най-малко трима държавни функционери – Борис Трайковски, Стоян Андов и аз. Тази идея се появи, след като кризата се разгоря и бяхме изправени пред факта, че международната общност стои фактически зад албанците, обяснява почетният председател на ВМРО-НП.
*UDBA: Uprava državne bezbednosti – югославската тайна служба за държавна сигурност
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.