В Македония официално, според последното преброяване на населението, живеят около 1600 души, декларирали се като българи.
Това число е най-малкото нереално, ако се има предвид фактът, че около 50 000 души имат български паспорт, пише Дойче веле.
Владимир Перев е журналист, пенсионер от Скопие, който дълги години се занимава с българския въпрос в Македония. За себе си казва, че е сред първите македонци, взели български паспорт, фронтмен за разрешаването на българския въпрос в Македония.
Въпреки факта, че вече 20 години живее с двойно гражданство, Перев е недоволен от това как е третиран в Македония като самоопределил се като македонски българин.
„Днес в Македония е най-срамното нещо да кажеш, че си българин. Българин в Македония означава човек, който е подложен на преследване, контролиран от службата за държавна сигурност, човек, който веднага предизвиква у другите съмнение, че прави нещо срещу държавата Македония и македонската нация“, казва Перев.
В Македония официално според последното преброяване живеят около 1600 души, самоопределили се като българи. Това число е най-малкото нереално, като се има предвид фактът, че около 50 000 души притежават български паспорт, а според някои информации още най-малкото толкова са в процедура и чакат официална София да им издаде този документ.
Въпреки това положение в Македония, освен едно сдружение или клуб, македонските българи нямат регистрирана политическа партия, нито пък имат телевизия, която да излъчва програма на български език.
Основният проблем според Перев е липсата на демокрация спрямо българите в страната.
„Съществува страх у хората да членуват в български сдружения. Държавата няма никакъв интерес да разреши сформирането на български сдружения. Държавата е склонна да се сформират три албански партии, две сръбски партии, макар че сърбите според преброяването са 40 000, а 50-те хиляди македонци с български паспорт и 100 000, които чакат за такъв, не могат да сформират българска партия, защото властта не иска това. Тъй като българската партия ще се позовава на българските традиции в този народ.
Не сме ние, македонските българи, миналото, с което трябва да се скъса, ние сме традицията. Тежкото минало, с което трябва да се скъса, е комунистическото минало. Ако Македония скъса с това и престане да гледа към Белград, по-различно ще се развива ситуацията в държавата“, казва Перев.
Българите като врагове на държавата
Подобна е и позицията на Виктор Канзуров, който казва, че още откакто е бил дете, е наясно с етническата си принадлежност.
Според този журналист по професия държавата смята за врагове хората, които се чувстват българи по етническа принадлежност, освен онези, които са по произход от Република България.
„Държавата, медиите и всички видове власти в Република Македония и всички други елементи на властта ни оспорват нашето македонство, съответно смята българщината само като антипод на македонството. Все още между българската общност и държавните органи в Република Македония, и в този контекст – хората, които не са съгласни с нашите исторически позиции, се води един разговор между глухи, съответно няма елементи за нормален човешки диалог, който включва някакви демократични компоненти“, казва Канзуров.
Върхът на недоволството сред македонските българи според Канзуров представлява непрекъснатото фалшифициране на историята в Македония по великосръбски тертип, което достигна върха си при настоящото правителството, на, както казва той, така нареченото ВМРО-ДПМНЕ, но и некоректната роля на самата българска държава.
„Тя не проявява никакви признаци на заинтересованост за решаване на проблемите с фалшифицирането на историята, прави това парадно, от повод на повод за вътрешнобългарски рекламни цели, нито пък проявява интерес към правата на населението, което се чувства българско по етническа принадлежност. Няма по-голямо доказателство за това от шарлатантското отношение на министъра на българите от диаспората Божидар Димитров“, казва Канзуров.
Като потвърждение за дискриминацията на българите в Македония двамата събеседници посочват няколкото неуспешни опита за регистриране на сдружението „Радко“, което е забранено с решение на Конституционния съд.
Пред подобен проблем са изправени и македонците в България, които нямат разрешение от властите в София за регистрация на ОМО Илинден Пирин като политическа партия, заключава Дойче веле.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.