“Антисемит е човек, който мрази евреите повече от необходимото”. Това е написал настоящият президент на Македония Георге Иванов през 2006 г. като преподавател в Юридическия факултет в учебника “Политически теории – антика”, издаден в съавторство със Светомир Шкарич.
В Twitter тези дни се появи 143 страница от учебника, съдържаща въпросната дефиниция за антисемит.
Хората в югозападната ни съседка са шокирани и питат дали е възможно държавният глава на Македония и преподавател от Юридическия факултет да разбира по такъв начин антисемитизма.
Още повече, че Македония се е декларирала като противник на “семитизма”, тоест на омразата към евреите, пише македонският вестник “Шпиц”.
Може би и самият вестник не е наясно с понятията, след като обърква “семитизъм” и “антисемитизъм”, но да допуснем, че става дума за объркване.
В контекста на въпросната дефиниция Иванов и Шкарич обясняват още, че антисемитизмът е получил пълен израз и в Македония по време на българската окупация през Втората световна война, като тези сили насилствено депортирали евреите от Македония в концлагера в Треблинка на 11 март 1043 г.
По-нататък авторите на учебника дефинират Хитлер като фанатичен антисемит, за когото омразата към евреите била свързана с неговата омраза към марксизма и социалдемокрацията, пише “Шпиц” под заглавие “Президенте, колко трябва да се мразят евреите?”
От кабинета на Иванов потвърдиха, че като преподавател две години преди да стане президент, Иванов е дефинирал по този начин антисемитизма.
От кабинета обаче казват, че това е термин, който се използва от политиците по света, а целта била иронично осъждане на това отношение към евреите, пише на сайта си телевизия А1.
Сътрудниците на македонския президент обаче признават, че след реакция на еврейската общност в страната скандалното твърдение е било извадено от второто издание на учебника.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.