IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Македония може да бъде поделена между България и Косово

Руски експерт за изкуствения характер на македонската държава

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Поредната гореща точка в света може да стане Македония. Неотдавна македонското МВР призова администраторите на Facebook да блокират профилите, разпалващи национална омраза. Не е изключено страната скоро да стане поредната арена на славянско-албанското противопоставяне, пише руският вестник „Правда“.

Над македонската държава е надвиснала сериозна опасност. „Много македонци взеха български паспорти и не е изключено в бъдеще територията на Македония да бъде разделена между България и Косово, а македонците да станат национални малцинства в двете страни. Важна роля в отстояването независимостта на Македония би могла да изиграе Сърбия, но сложната икономическа и политическа ситуация не й позволява да бъде стабилизиращ фактор на Балканите“, смята руският историк-балканист Владимир Путянин.

През 2001 г. беше подписано Охридското споразумение, съгласно което в районите, където албанското население е не по-малко от 20%, техният език получи статут на официален. Албанските политици влязоха в правителството на Македония. Фактически ставаше дума за федерализация на Македония, пише руското издание.

Това обаче не успокои албанските националисти. Те продължиха да оказват натиск върху местните власти и през 2005 г. получиха право да окачват албанското знаме там, където албанците са мнозинство. Някои техни политици не се притесняваха открито да казват, че албанските райони на Македония трябва да се присъединят към Косово. А след това евентуално и към Албания.

„Македония излезе от Югославия преди 20 години, но борбата й за независимост и суверенитет продължават и до момента. Непризнаването на името й от страна на Гърция и междунационалните противоречия поставят под въпрос съществуването на самата македонска държавност. Всичко това позволява да се говори за изкуствения характер на тази балканска държава, създадена въз основа на възникнала след Втората световна война бивша югославска република“, резюмира руският експерт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Балкани
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата