Въпреки катастрофата в Япония, Турция не се отказва от намеренията си да строи атомни електроцентрали, пък били те и в земетръсни региони. Ядрените планове на Турция представляват сериозна заплаха и за съседите й, пише Дойче веле.
Медиите в Германия и Австрия коментират със загриженост турските планове.
Не без ирония австрийският всекидневник "Ди пресе" припомня, че още в деня на голямото земетресение пред японския бряг турският енергиен министър Танер Йълдъз заявил: "Японските атомни електроцентрали устояха на теста".
Целта на турското правителство е да избегне дискусиите относно собствената си ядрена програма. Защото докато другите страни обсъждат евентуално сбогуване с атомната енергия, в Турция се организира използването й", отбелязва австрийският вестник.
Изданието припомня, че строежът на първия атомен реактор в Турция трябва да започне след година, и то в силно земетръсния район на Аккую. "Там не е изключено земетресение в морето, придружено от цунами", отбелязва "Ди Пресе".
Омаловажаване на фактите
Германският всекидневник "Берлинер Моргенпост" цитира турския енергиен министър Танер Йълдъз с думите, че няма да има нито забавяне, нито отказ от ядрените планове на правителството.
Според него явно няма база за сравнение с Япония, защото турските реактори щели да бъдат по най-нова технология и с най-висока степен на защита. "В крайна сметка при нас няма цунамита", казва турският енергиен министър, цитиран и от онлайн изданието на "Шпигел".
"Пренебрегване на опасностите, успокояване на страстите, омаловажаване на фактите – такива са в момента официалните реакции от известната с риска си от земетресения Турция", четем там.
Правителството в Анкара планира изграждането на три атомни електроцентрали, две от които в най-скоро време: едната – на югоизточното Средиземноморие край Аккую и другата – в Синоп на Черноморското крайбрежие.
"И регионът край Синоп е земетръсен", отбелязва австрийският "Ди Пресе".
А Шпигел онлайн обяснява: "Огромният глад за енергия в Турция и желанието й да си извоюва независимост от богатите на нефт съседи Русия и Иран се представят като аргументи за безалтернативното изграждане на атомни централи".
Немскоезичните издания припомнят, че едва миналата година турският парламент прие закон за използването на атомната енергия, макар че в страната тази тема се дискутира от десетилетия.
"Лицензът за строеж на АЕЦ край плажа на Аккую е вече на 38 години. Междувременно и тримата съставители на анализа за сигурността на тази електроцентрала са на мнение, че изпълнените някога критерии днес са недостатъчни", отбелязва вестник "Ди Пресе".
Мрачният сценарий – твърде вероятен?
"Шпигел" изброява някои от рисковете при строежа на двете атомни електроцентрали в Турция. Проблематична според изданието е технологията за охлаждане на атомния реактор чрез морска вода, която е значително по-топла от необходимото.
Най-големият риск обаче представлява земетръсната зона на средиземноморския регион край Аккую.
"При последното голямо земетресение в Турция през август 1999 година загинаха 20 хиляди души. При следващото земетресение, което всички очакват отдавна, броят на жертвите може да стигне до стотици хиляди. Не е изключено и цунами с вълни, достигащи до девет метра. Това е ужасен сценарий, за който обаче турският енергиен министър не иска и да знае", пише "Шпигел".
А "Берлинер Моргенпост" цитира турски журналист от вестник "Милиет", който казва: "За съжаление не вярвам, че може да бъде построена сигурна АЕЦ в една страна, в която не се спазват елементарните правила за строителство, която не контролира сигурността на сградите и която не инвестира в науката".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.