В Македония днес се провеждат предсрочни парламентарни избори в момент на тежка икономическа криза и голяма безработица и нерешен от 20 години спор с Гърция за името на Македония, който блокира пътя на страната към ЕС и НАТО.
Около 1,8 милиона избиратели трябва да изберат 123-ма депутати. За първи път в историята на страната македонската диаспора ще бъде представена от трима депутати, които ще се присъединят към сегашните 120 депутати.
Основните съперници са известни от години – управляващата сега дясна коалиция, водена от ВМРО-ДПМНЕ на премиера Никола Груевски, и лявата коалиция, водена от опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) на Бранко Цървенковски.
Уморени от кризата и безработицата, македонските избиратели не проявяват особен ентусиазъм да участват в изборите – според най-новото проучване на общественото мнение 47,1 процента от избирателите още не са решили да гласуват ли и за кого.
Според същото проучване ВМРО-ДПМНЕ води с 19,4 процента пред СДСМ с 15,1 процента. Сред партиите от албанския блок фаворит е Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети, която участва в управлението на страната от 2008 г.
Партията е създадена от бивши албански бунтовници, които се сражаваха с македонските сили в конфликта през 2001 г. и сложиха оръжие след подписването преди десет години на Охридското споразумение.
Изборите бяха свикани през април вследствие на политическата криза, предизвикана от напускането от опозицията на парламента в знак на протест срещу разследване за данъчни злоупотреби на телевизия А1, известна с критиките си срещу правителството.
Общо 32-ма депутати бойкотираха работата на 120-членния парламент, поради което в Събранието вече нямаше необходимото за приемане на закони мнозинство от две трети.
Бъдещото правителство ще трябва да решава тежки проблеми – основно с безработицата, която надхвърля 30 процента, и с решаването на спора с Гърция за името на Македония.
Гърция блокира пътя на Македония към ЕС и НАТО заради отказа на страната да се откаже от конституционното си име, тъй като според Атина то крие претенции към северната гръцка провинция Македония.
Изборите бъдат следени от 3500 местни и 330 чуждестранни наблюдатели, съобщава БТА.