IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Сърби ни подозират в електронен шпионаж

Българска фирма спечелила търг за въвеждане на е-парламент в Белград

Сърби ни подозират в електронен шпионаж

Снимка: Reuters

Работата на парламента на Сърбия в бъдеще ще бъде под будното око на българите, които за разлика от сръбската общественост ще имат пряк достъп буквално до всеки документ и до архива на най-висшия законодателен орган на Сърбия, пише сръбският вестник „Прес“.

Всички сръбски IT компании са били отхвърлени и българската фирма „Лирекс“ е спечелила сделката за инсталиране на електронна система в дейността на сръбската Скупщина. Проектът е за 1,8 милиона евро.

Търгът за въвеждане на електронна система в работата на парламента в Белград, която дава възможност депутатите да заседават без хартиени документи, като комуникацията се извършва в електронна форма, беше проведен от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

„ОССЕ е донор на въвеждането на е-парламент. На практика това означава, че всички сръбски закони и документи, сред които и актове с обозначение служебна тайна, ще минават през българския софтуер. По този начин на българите практически се дава законово право чрез Скупщината да шпионират Сърбия“, казва източник на „Прес“. 

Сръбските компании, участвали в търга, са получили миналата седмица само кратко съобщение, че победител е компанията „Лирекс“. Те не са били информирани за критериите, дори за стойността на офертите на останалите участници.

От публикацията се разбира, че самата Скупщина не е участвала в тръжната комисия и не е информирана, че победител е българска фирма.

Генералният секретар на Скупщината Велко Одалович не пожела да коментира това, че в бъдеще българите ще могат практически да шпионират сръбския парламент.

„Прес“ цитира и шефа на сръбската фирма „Комтрейд“ Веселин Йевросимович, въвела електронните заседания на правителството в Белград преди две години, според когото решението на неговата компания би било по-благоприятно от предложеното от българската фирма. „Не мисля, че на Сърбия й липсва ум“, оценява Йевросимович.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Балкани
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата