IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

България вече е по-силно развита от Сърбия

След 3 години Сърбия може да стане най-бедната в Европа

България вече е по-силно развита от Сърбия

Сравненията в международен план показват, че за първи път в историята си Сърбия е по-слабо развита от България, казва словенският икономист Радо Пездир.

Той посочва, че Хърватия пък в сравнение с Унгария отново се е оказала в позицията, в която е била преди Първата световна война. Словения, която преди Втората световна война беше по-развита от Гърция, сега е по-слабо развита от тази почти фалирала страна, смята Пездир.

Икономистът допълва, че „заключението е, че след разпадането на бивша Югославия всички бивши републики освен Словения имат по-лоши икономически резултати от останалите социалистически страни“. „Босна ще достигне нивото на развитие на България от 2006 г. чак през 2013 г., а през същата година Сърбия ще бъде толкова развита, колкото са били Латвия и Литва през 2006“, казва икономистът, цитиран от Б92.

„Това е ясен показател, че всички държави от източния блок са се развивали по-бързо от бившите югорепублики, дори икономическият ръст и структурните реформи там са били по-бързи, отколкото в Словения“, изтъква икономистът.

Пездир заключава, че основният виновник за икономическото изоставане не е само войната, а неспособността на политическите елити да провеждат структурни реформи, както и склонността им чрез приватизацията да обслужват определени интереси.

Сръбският брутен вътрешен продукт днес е с 25% по-малък от 1990 г., а Словения е вече с 54% над равнището от последната година преди разпадането на бивша Югославия.

Регрес в развитието си освен Сърбия е регистрирала и Черна гора, която има 15% по-слаба икономическа активност, а Босна е с „липса“ от 26%.

Хърватия е успяла да повиши брутния си вътрешен продукт с 14%, а Македония – с 23%.

Като причини за лошите икономически резултати в Сърбия икономистът Мирослав Здравкович посочва дългата изолация и бомбардировките на НАТО през 1999 г.

„Когато веднъж казаха на известен словенски икономист, че те решително са управлявали страната си, той ми отговори: „Да ти кажа, ние бяхме малко, не можехме да си позволим да се караме“.

„Точно тук изгуби Сърбия. Тя се оказа абсолютно разединена, а на повърхността излязоха най-лошите страни на човешкия характер. Но нямаме оправдание за лошите резултати след 2000 г.“, оценява Здравкович.

„Ако продължи да стагнира, през 2014 г. Сърбия ще бъде по-бедна от Албания и най-бедната в Европа след Босна. За да не се случи това, трябва да се създават и провеждат ясни и предвидими икономически политики, за да се развива частният сектор“, смята Здравкович.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Балкани
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата