Европейската комисия препоръча на Сърбия да бъде даден статут на кандидат за членство в ЕС, а Черна гора да започне преговори за присъединяване. Македония пък за трети път получи препоръка за започване на присъединителни преговори, но без конкретна дата за началото им.
ЕК посочва, че ще препоръча започване на преговори за присъединяване на Сърбия, след като бъде постигнат съществен напредък в нормализирането на отношенията с Косово.
В мнението на ЕК се подчертава, че Сърбия е постигнала голям напредък в изпълнението на политическите критерии за членство в ЕС.
Посочва се, че Сърбия заслужава похвала заради сътрудничеството си с Трибунала в Хага, арестуването на Ратко Младич и Горан Хаджич, имала е активна роля в регионалното сътрудничество и помирението в региона.
„Горд съм, че ЕС оценява като много успешни проведените от Сърбия реформи и особено това, че получи добри оценки в чувствителни области като борбата с организираната престъпност, корупцията и в областта на правосъдието. Гражданите на Сърбия също трябва да бъдат горди“, заяви сръбският президент Борис Тадич.
Тадич е убеден, че е възможно през декември Съветът на ЕС да даде на Сърбия статут на кандидат за членство и да бъде открита перспектива за определяне на дата за започване на преговори за присъединяване.
За Черна гора Европейската комисия препоръча на Съвета на ЕС да започне преговори за присъединяване на страната с оценката, че тя е постигнала задоволителен напредък.
Подчертава се обаче, че Черна гора трябва да продължи реформите, борбата с корупцията и да довърши реформите в правосъдието.
За Македония Европейската комисия посочва, че страната е осъществила малък напредък през изминалата година. Най-важните предизвикателства остават: независимост на съдебната система, реформите в публичната администрация и борбата с корупцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.