За първи път, след като през 1947 г. се отказва от престола си, бившият крал на Румъния Михай I направи обръщение към парламента на страната в Букурещ.
Не можем да разчитаме да имаме бъдеще, ако не уважаваме миналото. С тези думи бившият крал се обърна в деня на своята 90-а годишнина към депутатите, изпълнили пленарната зала.
Кралската корона не е символ на миналото, а уникално въплъщение на нашата независимост, суверенитет и единство, каза Михай I.
Изглеждащ много добре за годините си, бившият крал на Румъния седеше на специално кресло, изглеждащо като трон.
Появата на бившия крал в парламента и изказването му бяха посрещнати с ръкопляскане от депутатите от различни партии, отбелязва Би Би Си.
Президентът Траян Бъсеску, който критикува бившия монарх за това, че се е отказал от трона и който го беше нарекъл руски лакей, не присъства днес в парламента.
Речта на бившия крал пред депутатите беше една от проявите в рамките на празненствата за юбилея на Михай.
Членове на други кралски фамилии от Европа ще се присъединят към юбиляра на гала концерта в Румънската опера, след което ще бъде дадена частна вечеря.
Сред тях са испанската кралица София, кралят на Швеция Карл XVI Густав, бившият български цар Симеон.
Искаме да изразим уважение към личността, която заема важно място в историята на нашата страна, както и в съвременната история, каза за Асошиейтед прес лидерът на Либералната партия на Румъния Крин Антонеску.
Това е символичен жест, който няма никаква връзка с идеята за промяна на статута на Румъния като република, допълин Антонеску.
Той е единственият оцелял сред държавните глави от времето на Втората световна война, отбелязва агенцията.
Бившият крал е популярен в Румъния, въпреки че са малко румънците, които се обявяват за връщане на монархията.
Михай I е роден на 25 октомври 1911 г. и е от династията Хохенцолерн. Той е бил на престола два пъти – между 1927 и 1930 г., а след това от 1940 до 1947 г.
По време на Втората световна война Михай остава в Румъния дори по време на диктатурата на маршал Антонеску, който обвързва страната с хитлеристка Германия.
Кралят нарежда през 1944 г. арестуването на маршала, намиращ се начело на
изпълнителната власт и така позволява на Румъния да се присъедини към антихитлеристката коалиция.
Михай I имаше забрана да се връща в родината си по време на комунистическото управление и бе критикуван от новите румънски власти в началото на 90-те години.
Той се установи окончателно в Букурещ през 2002 г. заедно със съпругата си Ан дьо Бурбон-Пармска.