Румънският министър на правосъдието Каталин Предою заяви, че последният доклад на Европейската комисия, който хвали напредъка на Румъния в борбата срещу корупцията, е насърчение да се напредва по същия път, предаде АФП.
Този положителен сигнал трябва да бъде насърчение да продължаваме по пътя, по който поехме преди няколко години, каза Предою.
Брюксел подчерта в доклада, че Румъния е дала редица примери за голям напредък в борбата срещу корупцията и реформите на съдебната система.
Румъния ускори процесите, отнасящи се до случаи на корупция на високо ниво, посочват европейските експерти. Два съдебни процеса, продължили години срещу бившия премиер социалдемократ Адриан Нъстасе, приключиха наскоро. Нъстасе бе оправдан по едно от делата, а по друго бе осъден на две години строг затвор.
Европейската комисия похвали също това, че Националната дирекция за борба с корупцията и Националната агенция по прозрачността са продължили да проявяват интерес към редица процеси, засягащи високопоставени политици и високопоставени служители.
Европейската комисия насърчава магистратите да положат усилия за изкореняване на проблемите с прозрачността в тяхната професия и в съдебната система.
Румъния и България са подложени на наблюдение от Брюксел след влизането им в ЕС през 2007 г. с цел да подобрят функционирането на съдебната си система и борбата срещу корпуцията.
Ако докладът за Румъния е в общи линии положителен, то този за България съдържа остри критики, което накърнява шансовете на тези двете страни да влязат в Шенгенското пространство, посочва АФП. Букурещ и София не могат да бъдат разделени в присъединяването си към Шенген, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.