Невиждано! България краде граждани на Сърбия, възклицава сръбският вестник „Курир“.
По много кратка процедура сърби за една нощ стават българи, независимо къде са родени. За четири години над 2 000 души са получили тяхно гражданство, гласи подзаглавието на публикацията.
Българизация!, не спира с възклицанията вестникът. „Станах българин!“ - се обажда в редакцията на „Курир“ читател от провинцията в Сърбия. Той обяснява, че е успял да стане гражданин на България за много кратко време, макар че е роден – в Скопие. „На всички, родени в Македония и Източна Сърбия, България без проблеми дава свое гражданство. Заминах за София и приключих всичко за един ден. Смятам, че като български гражданин ще имам предимства при започване на работа в ЕС“, обяснява читателят, чието име вестникът не посочва, но изрично подчертава, че е известно на редакцията.
Читателят е цитиран още да казва, че българите дават гражданство и на молдовците, както и на всички, които живеят „на територии, към които преди Балканските войни България е имала териториални претенции?!“, продължава емоционално „Курир“.
Вестникът цитира Владимир Захариев, кмет на община Босилеград, в която мнозинството граждани са от българска националност, който потвърждава, че всичко посочено е истина.
„Всеки който желае двойно гражданство, го получава с наша помощ. За 4 години почти 2 000 души са получили българско гражданство. Сътрудничим си с българската държавна агенция за българите в чужбина. Преди имаше разни посредници, на които се плащаше солено, а сега всичко е легално. Няма значение дали сте родени в Белград или в Шид: ако докажете, че произходът ви е от тези краища, имате право на българско гражданство“, обяснява Захариев.
Той допълва, че България е отпуснала стипендии на цели 73 студенти от Босилеград.
„Белград е далече, а нашите студенти имат много добри условия да учат в София. Нещо повече, в тяхната ВМА през последните години са се лекували над 3 200 от нашите хора. Общината организира транспорта и всичко функционира перфектно. Правили са си операции на бедро, коляно, простатата. Нашите здравни центрове са далече, а за магнитен резонанс в София се чака две седмици. При нас – шест месеца“, казва Захариев.
Възмутеният „Курир“ е потърсил мнението на сръбското МВР, за да констатира, че всичко е по закон.
„Като държава нямаме проблем с това, че гражданите имат или искат още едно гражданство. Възможно е поради близки роднински връзки, поради близостта на границата и евентуално сключване на смесени бракове между граждани на Сърбия и България сръбски граждани, които живеят в този район, да искат и българско гражданство“. Това пише вестникът, като цитира Ненад Банович, началник на граничната полиция на Сърбия.
Нито дума за българското малцинство в Сърбия и че тези хора може би не само имат „близки роднински връзки“, а може би наистина искат да са българи.
МВР на Сърбия не води отчетност за броя сръбски граждани, които са взели българско гражданство, заключава вестникът.