Главният мюфтия на Ислямската религиозна общност в Сърбия Муамер Зукорлич съобщи, че ще се кандидатира на предстоящите на 6 май избори за държавен глава в западната ни съседка.
"Моята кандидатура се основава на убеждението, че държавата и обществото ни са на ръба на пропастта. Аз ще предложа програма за спасение, която ще е приемлива за всички граждани на Сърбия", заяви Зукорлич.
Президентските избори в Сърбия ще се проведат на Гергьовден, едновременно с тези за парламент и местни органи на властта.
Малко преди това пък стана известно, че Ядранка Шешел, съпруга на съдения в Хага лидер на сръбските радикали Воислав Шешел, е кандидат за президент на Сърбия.
"Кандидатирам се с желанието да запазя партията и Сърбия от онези, които искаха да ги предадат", заяви Ядранка Шешел.
От Сръбската радикална партия потвърдиха издигането на нейната кандидатура. "Предстоящите избори ще бъдат своеобразен референдум за европейската интеграция на Сърбия", заяви заместник-председателят на партията Зоран Красич.
"Над 80% от гражданите са против влизането в ЕС, като единствено радикалите гарантират неприсъединяване към ЕС", заяви той. Той каза, че кандидат президентът на Сръбската радикална партия Ядранка Шешел е гарант за решимостта на противопоставянето на влизането на Сърбия в ЕС и НАТО.
Ако главният мюфтия стане президент на Сърбия, автоматично ще получим огромни инвестиции от Саудитска Арабия, Иран, Катар и Кувейт, а всички казват, че чуждите инвестиции са главният залог за нашето светло бъдеще, пише Мирослав Лазански в коментар, публикуван в сръбския вестник „Политика“.
"Господин Зукорлич със сигурност може да осигури големи чужди инвестиции. Ще се къпем в петрол и долари, ще покажем на целия свят, че сме едва верски толерантна държава и мулкутултурно общество.
Може да въведем и шериата – всеки мъж да има право на най-малко три жени, жените ни задължително да бъдат покрити от главата до петите, с което автоматично ще намалее и броят на сексуалните престъпления. Може би иранците освен петрол ще ни дадат и ядрена технология и ние да направим „бомбичка“, което е най-важното за статут на глобална сила. Защото иранците си имат аятоллах, а ние си имаме мюфтия. Както и да го погледнеш, господин Зукорлич ми се струва най-сериозният бизнес вариант за бъдещ президент на Сърбия", коментира Лазански.
Войводата от Хага пък показа, че дистанционно командва партията с тенденция към въвеждане на семейна династия, пише Мирослав Лазански в коментара си. Може би господин Воислав Шешел си е помислил, щом като Бил Клинтън можеше да подкрепи съпругата си в партийната надпревара с господин Обама, защо той да не кандидатира Ядранка. Само че Ядранка все пак не е Хилари. А ние не сме Америка, пише още авторът.
Междувременно социологическо проучване показа, че на първия тур на президентските избори на 6 май за кандидата на Демократическата партия Борис Тадич биха гласували 35,8%, а за кандидата на Сръбската прогресивна партия Томислав Николич – 35,7% от избирателите.
Проведеното от 2 до 8 април изследване показа още, че за кандидата на Социалистическата партия Ивица Дачич биха гласували 11,2%, за лидера на Либерално-демократическата партия Чедомир Йованович 5,6%, а за председателя на Демократическата партия на Сърбия Воислав Кощуница 5%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.