Босна отбелязва днес десетгодишнината от сключването на Дейтънския мирен договор, който сложи край на междуетническата война, разкъсвала страната в продължение на три години и половина, съобщи АФП.
Сключен на 21-ви ноември 1995 г., договорът успя да прекрати войната, която отне живота на над 200 000 души и накара най-малко два милиона да избягат от страната.
Правителството не е предвидило церемония за отбелязването на събитието, но делегация от приблизително 40 министри, парламентаристи и ръководители от трите основни общности – сръбска, мюсюлманска и хърватска, пристигна във Вашингтон, за да обсъди промяната на конституцията, влязла в сила от сключването на мирния договор в САЩ.
Според Дейтънския мирен договор в състава на Босна влизат Република Сръбска и Хърватско-мюсюлманската федерация, свързвани от общи институции с малка власт, не успяващи и до сега да се справи с напрежението, което все още цари в страната. Въпреки че мирният договор се счита за голяма политическа победа, много държавни глави, включително и Джордж Буш, искат да се преразгледа основно конституцията на Босна.
По непотвърдена информация американските експерти вече са изготвили проект за нова конституция, която намалява правомощията на двете отделни единици за сметка на централната власт. Този проект обаче ще бъде приет с големи резерви от босненските сърби, които очакват да запазят голямата си автономия.
Десетгодишнината от края на между етническата война ще бъде отбелязан с тържествена церемония в Босна на 14-ти декември – датата на подписването в Париж на мирния договор, сключен в Дейтън.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.