Носителят на Нобелова награда за икономика и един от водещите икономисти в света Пол Кругман разговаря в Белград с премиера на Сърбия Ивица Дачич за икономическата ситуация в западната ни съседка и за пътищата за преодоляване на кризата.
Кругман не пожела да коментира по същество мерките, предприемани от сръбското правителство. „Не сте в най-лошата ситуация, има страни, които са в много по-лоша ситуация. Да кажем, вашата ситуация е подобна на тази в Гърция“, каза Кругман, цитиран на сайта на сръбския вестник „Блиц“.
Премиерът Ивица Дачич запозна Кругман с концепцията на кабинета, съгласно която за преодоляване на икономическата криза не е достатъчна рестриктивна политика и че чрез инвестиционни проекти държавата се стреми да насърчава потреблението, особено чрез инвестиции в инфраструктурата, енергетиката и селското стопанство. „Това е пътят за разкриване на нови работни места“, изтъкна Дачич.
Кругман, който изнесе лекция в Белград, оцени, че сръбският динар е надценен. Той препоръча държавата да подкрепи покупателната способност на населението, пише В92.
Кругман посочи, че Сърбия се намира в специфична ситуация, тъй като не е в ЕС, но като макроикономически тенденции ситуацията в страната не се различава от тази в периферните европейски икономики като Латвия. Повишаването на конкурентността в Сърбия според Кругман се утежнява допълнително от факта, че почти целият дълг на страната е в евро. „Ако го нямаше този дълг, можехте да девалвирате динара и да засилите конкурентността“, каза Кругман.
Поддържането на силен динар е опит да се отложи повишаването на конкурентността, което е проблем за страна с голям дефицит, допълни Кругман.
Той предложи във време на икономическа криза държавата да подкрепи покупателната способност на населението, защото е очевидно, че мерките за икономии не са дали резултат в Гърция.
Говорейки за глобалната ситуация, Кругман изтъкна, че сега центърът на кризата се е изместил от САЩ, където вече могат да се видят признаци на възстановяване, в ЕС, където един от най-големите проблеми е съществуването на общата валута, като в същото време няма единно правителство и няма автоматична система за помощ за онези, които са в най-голяма криза.
„Надяваме се, че ЕС ще стане изцяло фискален съюз, но не очаквам да видя това, докато съм жив“, каза Кругман.
Той посочи, че би желал еврото да просъществува като важен елемент от общия европейски проект, но по думите му еврото няма да оцелее, ако Германия реши да напусне еврозоната.
„Може ли Европа да се спаси? Може, но ще има много проблеми“, каза Кругман.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.