Само по делата, а не по писмата ще съдим. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по повод предложението на македонския президент Георге Иванов за три дати, които България и Македония да празнуват заедно.
Македонският държавен глава е предложил в писмо до нашия президент съвместно да честваме Деня на Европа, деня, когато Македония беше призната от България или деня на установяване на дипломатически отношения между двете държави.
„Прочетох писмото на македонския президент. Аз, с моите вчерашни думи, мисля, че вече отговорих на това, което получих като послание от Македония“, каза Плевнелиев.
На срещата си вчера с еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле президентът Плевнелиев заяви категорична позиция, че е крайно време управляващите в Скопие да приключат с антибългарската си кампания, с подмяната и манипулирането на историческите факти. Той допълни, че отговорният европейски подход към съседите и към следващото поколение е да запазим и да съхраним историята такава, каквато е.
Коментирайки идеята на Скопие, Плевнелиев днес посочи, че предложението от Македония към България - да честваме заедно 9 май – Деня на Европа – „е много далече от това, което ние си представяме за честване на общи дати и това историята да остане на историците“.
"Не просто само една или две дати, още повече дати, които са общоевропейски и отдавна признати. А истински, конкретни, между двете страни, добре работещи предложения за съвместно честване на дати. Защо не Гоце Делчев?”, заяви Росен Плевнелиев.
Той коментира, че писмата и идеите за работни групи, които в момента валят от Македония, са едно, но това, което е важно, са резултати, реформи и действия в интерес на добросъседството. Очаквам това да се случи, няма да се случи от днес за утре и зависи от властите в Скопие, каза българският държавен глава. Той отново изтъкна, че България е отворена за сътрудничество и това е декларирано много пъти.
„Лично аз още в началото на моя мандат заявих категорично – по делата ще ви съдим. И нека да запомнят именно това много силно послание. Само по делата, а не по писмата ще ги съдим. Дела за добросъседство”, заяви Плевнелиев.
Като посочи, че в следващите седмици българските и македонските власти ще търсят решение, президентът Плевнелиев отбеляза предложението на еврокомисаря по разширяването министрите на външните работи на България и на Македония да сложат всички проблеми и идеи на масата.
Предложението на комисаря е добро, очаквам то да се случи и след това да видим какво ще правим заедно - не просто да определяме една или две дати, още повече дати, които са общоевропейски и отдавна признати, а истински, конкретни, добре работещи предложения за съвместно честване на дати между двете страни, каза президентът Плевнелиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Днес е Йордановден - традициите и имениците на Богоявление
Облачен и ветровит вторник с температури до 16 градуса
Хороскоп за всички зодии за 6 януари: Добри новини за Телците и Девите
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Лече – Рома
Ужас за Сити. Важен защитник счупи крак
Детелините върнаха Мартин О'Нийл след неуспешния експеримент
Спортът по телевизията днес, 6 януари
Мачовете по телевизията днес, 6 януари
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
6 януари – Честит имен ден на Йордан и Йорданка!
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията