Засилената комуникация може само да повиши нивото на доверие между Македония и България и да увеличи възможностите за още по-голямо сътрудничество в бъдеще. Това е позицията на македонския външен министър Никола Попоски, пише македонската агенция Макфакс. В четвъртък в писмо Попоски е поканил българския си колега Николай Младенов на посещение в Скопие, който индиректно чрез медиите отхвърлил поканата, посочва агенцията.
„Неформално имаме много често възможност да се срещаме, независимо дали в ООН, Вишеградската група, на ниво външни министри поне редовно се срещаме. Това, което също смятам, че е изключително важно, е жестът. Ако говорим за добросъседство, първото нещо, което си мислим, е искреността, откритостта, откритата комуникация и в този контекст смятам, че размяната на посещения между външните министри или политически представители на съседните страни е нещо, за което трябва да работим и което би трябвало да отразява отношенията, които са на отлично ниво между гражданите и бизнеса на двете страни. Конкретно това се отнася и до отношенията между Република Македония и Република България“, каза Попоски.
„Във всеки случай, не смятам, че има каквото и да е негативно в засилената комуникация. Напротив, смятам, че засилената комуникация може само да повиши нивото на доверие и да увеличи възможностите за още по-голямо сътрудничество в бъдеще“, допълни македонският министър.
След като Николай Младенов говори за съдържанието на македонските учебници по история, свързани с Пиринска Македония, Попоски отново заяви, че историята трябва да бъде оставена на историците.
„Смятам, че постигнахме определено съгласие около тезата, че историята трябва да бъде оставена на историците. Смятам, че ако се придържаме към този принцип, можем да осигурим най-добро ниво на сътрудничество“, каза Попоски.
След изпратената покана за посещение в Скопие Младенов каза за Дарик, че след срещата му с Попоски в Ню Йорк трябва да се премине към конкретни дела в отношенията между двете страни.
„Аз с министър Попоски се видях в Ню Йорк, говорихме много дълго, така че имаме достатъчно добър разговор по тези теми. Сега въпросът вече е да видим резултатите. Въпросът е, да, практически обаче за месец и половина какви резултати могат… те очевидно не могат да си пренапечатат учебниците например, които са част от проблема - на какво учат децата си... като отношение към България. Ясно, че за един месец и половина те надали ще могат да премахнат от учебниците си, че България е била окупирала Пиринска Македония и затова тя не е част от тяхната държава, нали, това да не говорим какъв абсурд е, но трябва да има процес и процесът може да върви в няколко посоки“, каза Младенов.