IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Македония обяви желанието си да започне преговори с ЕС

Целта на бившата югославска република е да се присъедини към евроблока през 2010 г.

Македония обяви желанието си да започне преговори с ЕС

Бившата югославска република Македония иска да стане следващата балканска страна, която да започне преговори за членство в ЕС, с цел влизане в евросъюза през 2010 година, съобщи EUobserver.

Страната оповести амбициозната си цел в понеделник, когато даде отговора си на проучване, извършено от Европейската комисия. Македония кандидатства за членство в ЕС миналия март и отговорът на правителството на въпросите на Брюксел е още една официална стъпка по пътя към стартиране на преговори.

Сега ЕК ще подготви мнението си за готовността на страната да започне преговори и вероятно ще представи позицията си пред членките на ЕС тази есен. Пред журналисти премиерът Владо Бучковски обяви, че се надява страните-членки да се съгласят Македония да започне преговори в началото на 2006, така че страната да влезе в евроблока четири години по-късно.

“Съществува единство сред гражданите и всички политически партии по въпроса, че стартирането на преговори и влизането в ЕК е единственият път за нас”, заяви той. Все пак, въпреки че похвали “стабилния прогрес” на страната, председателят на Европейската Комисия Хосе Мануел Барозу отказа да коментира в какъв период от време ЕС ще направи следващата стъпка по въпроса.

“Имаме цел, имаме правилна посока и сме тук да ви подкрепим, но е твърде рано да спекулираме по датата на присъединяване”, каза той.

Хърватска е другата балканска страна, която иска да стартира преговори за членство, но все още трябва да докаже готовността си за сътрудничество с Хагския трибунал за военни престъпления в бивша Югославия. Това е условие, поставено пред всички бивши югославски страни, които искат да започнат преговори.

Македония, която е независима от 1991 година, не бе въвлечена във войната в бивша Югославия, но сътрудничи на Трибунала в Хага по случай, свързан с конфликта с етническите албански военни през 2001 година. Албанците са най-голямото етническо малцинство в страната – 2 милиона, което прави ¼ от населението.

Малцинствените въпроси, както реформите в съдебната власти и икономиката, ще бъдат основни теми по време на преговорите на Македония. Официалното име на страната - FYROM /Бивша югославска република Македония/, също се очаква да създаде някои главоболия, имайки предвид отдавнашния спор по въпроса с Гърция. Атина бе последната страна от ЕС, която призна независимостта на бившата югославска република, тъй като дълго време изказваше притесненията си, че Македония прави намеци за териториални искания към северния гръцки регион Македония.

В коментар по този проблем, председателят на ЕК Барозу заяви, че Скопия трябва да търси двустранно споразумение с Гърция, тъй като ще има нуждза от единодушие сред страните-членки на ЕС, за да продължи към членство в евроблока.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата