Премиерът на Турция Реджеп Ердоган призова гражданите в понеделник, след нощта на най-ожесточените сблъсъци в Истанбул, да запазят спокойствие и да не участват в протестите, които по думите му са организирани от екстремисти.
Запазете спокойствие и всички трудности ще бъдат преодолени, каза лидерът на Партията на справедливостта и развитието тази сутрин, преди да замине на посещение в Мароко, предаде Би Би Си.
„Тези протести са организирани от екстремисти“, допълни Ердоган. „А това, че Партията на справедливостта и развитието на три поредни избори увеличаваше процентите си спечелени гласове, както и спечели два референдума, показва, че народът я подкрепя“, каза той.
„Тези, които участват в демонстрациите, са организирани от екстремисти. Въпросът вече не се отнася до парк „Гези”. Това са демонстрации, организирани както в Турция, така и извън нея. Основната опозиционна партия провокира моите невинни граждани. Тези, които правят новините и наричат това „турска пролет”, не познават Турция”, заяви Ердоган по-късно днес в Мароко.
Сблъсъците между протестиращите и полицията в Истанбул и други градове в Турция продължават вече няколко дни, а вълненията през изминалата нощ в истанбулския квартал Бешикташ бяха най-ожесточените досега.
Джамии, магазини и сграда, намираща се близо до университета, по време на бунта се превърнаха в пункт за първа помощ за ранените. През нощта протестиращите строяха барикади от павета. Полицията им отговори със сълзотворен газ. Кореспондентът на Би Би Си в Истанбул съобщи, че от сълзотворния газ много от демонстрантите са повръщали и са имали силна кашлица.
В нощните сблъсъци са участвали около 10 000 души.
По данни на властите през последните два дни в 67 града в страната са арестувани над 1700 души.
Късно вечерта в неделя Белият дом отправи призив към двете страни за нормализиране на ситуацията и припомни на властите в Турция, че „мирните демонстрации са част от демократичното волеизявление“.
Премиерът Ердоган обаче осъди протестиращите, като заяви, че с действията си те „подкопават демократичните устои“.
Ердоган отхвърли обвиненията на опозицията, че неговото правителство е авторитарно и проислямистко. Той заяви, че под ръководството на неговата Партия на справедливостта и развитието Турция постигна немалко икономически успехи.
Част от турската преса обаче не е съгласна с твърдението на Ердоган, че протестиращите са просто провокирани и дезориентирани от „екстремисти“, още повече от чужбина, както по-рано предположи Ердоган.
„Тези, които се присъединиха към протестите в парка Гези в Истанбул, са „другата Турция“. Да, на площад Таксим бяха кюрдите, опозиционната Партия на националистическото движение, но повечето събрали се там са от градската, светската средна класа и те развяваха знамена на Турция. Те се чувстват отхвърлени и притеснявани от властите“, пише центристкия вестник „Миллиет“.
Протестите започнаха заради плановете на властите да унищожат парка Гези в Истанбул и да построят мол на негово място. Отначало това беше мирна акция на еколози с местно значение, но тя бързо прерасна в проява на недоволство от цялата политика на турския премиер и управляващата Партия на справедливостта и развитието и по-специално от предполагаемата ислямизация на Турция, пише Би Би Си.
Например в Анкара стотици демонстранти се разположиха в градския парк и пиеха алкохолни напитки в знак на протест срещу въведените наскоро ограничения върху продажбата и рекламата на алкохолните напитки.
Тези протести са най-мащабните в Турция от много години насам.
Противниците на плана на Ердоган за реконструкция на площад Таксим, близо до който се намира парк Гези, казват, че това е едно от малкото зелени места в центъра на Истанбул и те няма да допуснат унищожаването му. В събота обаче Ердоган заяви, че реконструкцията на парка, където и до момента има казарми от времето на Османската империя, ще продължи.
„За първи път в политическата история на Турция милион души излизат на площад Таксим, за да заявят правото си на обществен парк“, каза за Би Би Си един от протестиращите политологът Корай Чалъшкан.
Реджеп Ердоган е на власт от 2002 г. Членовете на неговата Партия на справедливостта и развитието се определят като умерени консерватори и привърженици на политическия ислям. Самият Ердоган подчертава, че е верен на принципите на светското управление в Турция.