Турското разузнаване предупреди, че нова вълна от протести в страната може да приключи със смъртта на протестиращи поради действията на провокатори, сред които и чужденци. Това пише вестник „Йени шафак“, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Изданието посочва, че по данни на властите, които са проучили записите от сблъсъците с полицията, сред турските екстремисти в тълпата има и чужди наемници. „Това са между 750 и 1000 души, агенти, на които се плаща от чужди разузнавателни служби. Сред тях има много чужди граждани. Те са се внедрили в редиците на протестиращите“, пише вестникът.
Тези хора са професионални провокатори, получили сериозна теоретична подготовка, те ръководят действията срещу полицията, твърди изданието. По данни на „Йени шафак“ значителна част от тях са от маргинални леви организации.
Протестите в Анкара били показали, че провокаторите действат професионално. Групите екстремисти бързо издигнали барикади в центъра на града и въпреки сълзотворния газ и водните оръдия те се отбранявали с часове и хвърляли камъни срещу полицията. Хилядите мирни протестанти обаче се разграничили от екстремистите, призовавайки ги да спрат агресията си, без обаче да им пречат да продължат нападенията, пише ИТАР-ТАСС.
Вчера турският премиер Реджеп Ердоган заяви, че случващото се в страната му не е турска пролет, а безредиците са организирани от екстремисти.
Междувременно председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че реакцията на турските власти на действията на участниците в антиправителствените демонстрации в страната са несъвместими с европейските стандарти. Шулц призова страните от ЕС да изготвят обща позиция за случващото се в Турция.
САЩ призоваха за прекратяване на насилието в Турция, а Русия определи случващото се в южната ни съседка като „вътрешен въпрос”.
Белият дом призова протестиращите и полицията в Турция да се въздържат от насилие и заяви, че САЩ ще продължат да работят с Турция по сирийския конфликт и други международни въпроси. "Някои от реакциите будят у нас известно безпокойство, но разчитаме, че турското правителство ще реши този проблем", каза
говорителят на Белия дом Джей Карни, запитан за размириците в Турция. Карни наблегна на необходимостта Турция да позволи мирни протести и призова да се разследват случаите на насилие.
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков пък заяви, че безредиците в Турция са вътрешен въпрос и не изискват преговори с Русия. „Не можем по никакъв начин да коментираме това, това е вътрешен въпрос на Турция. Турция е наш много близък съсед, наш партньор по регионалните въпроси. Турция е страна, с която имаме широки икономически и инвестиционни връзки и затова еднозначно сме заинтересовани от стабилна процъфтяваща Турция“, заяви Песков.
Вълната от протести започна миналия петък в Истанбул в централния парк в района на площад Таксим с митинг на еколози. Демонстрациите обаче бързо прераснаха в антиправителствени акции с искане за оставката на премиера и лидер на управляващата Партия на справедливостта и развитието Реджеп Ердоган. Ситуацията се усложни, след като турските медии публикуваха на първите си страници снимка на 22-годишен мъж, загинал от изстрел в главата в понеделник по време на сблъсъци с полицията. Той е активист на опозиционната Народно-републиканска партия, която заема твърда позиция спрямо партията на Ердоган и подкрепя вълненията, обхванали Турция.
Преди това загина 20-годишният Мехмет Айвалитас, който беше убит от такси, врязало се в група демонстранти. При инцидента бяха ранени още четирима души, единият от които е в тежко състояние.
Около 3 500 са пострадалите при безредиците в Истанбул, Анкара и Измир. Това съобщава вестник „Милиет“, който цитира ръководителя на Асоциацията на турските лекари Беязит Илхан. Задържаните до момента са близо 2 000 души.
Днес започва стачка, организирана от Конфедерацията на синдикатите на държавните служители на Турция. Тя е в знак на солидарност с антиправителствените протести в страната.