Протестът в Турция е срещу авторитарното управление на премиера Реджеб Таип Ердоган. Хората казват - не искаме да живеем по консервативните ценности на премиера Ердоган. Това каза Барчън Инанч, главен коментатор на англоезичното издание Хюриет Дейли Нюз, в интервю за Bulgaria on air.
Инанч посочи, че протестират хора, които не са гласували за управляващата Партия на справедливостта и развитието, чийто лидер е Реджеп Ердоган. На последните избори тази партия получи 50% от вота – тоест всеки втори човек е гласувал за тях, но и всеки втори - против. „И тези, които не са ги подкрепили, сега казват - вижте, вие не ни обръщате внимание, оставили сте ни встрани, държите ни изолирани, защото управлявате страната по волята на вашите избиратели. Но фактът, че ние не сме гласували за вас, не означава, че не бива да ни чувате“, каза Инанч.
Освен това има натрупване на недоволство с годините, обясни турската журналистка. Всичко е започнало с идването на власт на Партията на справедливостта и развитието с голямо мнозинство, но повратният момент е, когато Ердоган спечели трети пореден мандат. „Той е един от малцината лидери в света, който остана на власт и увеличи вота си. И изведнъж се почувства твърде самоуверен, стана много арогантен и започна да се държи снизходително към поддръжниците на светското управление, които не го избраха. Започна да въвежда разни правила, което преди това не успяваше да направи заради реакцията на привържениците на светската власт. Сега има забрана на алкохола, послания към жените да раждат по три деца, да не прибягват до Цезарово сечение, а да раждат по естествен път и т.н. Това всичко се натрупа с годините“, разказва Инанч.
Проблемът всъщност не е в самите забрани, а в посланията, които изпраща Ердоган, обясни турският журналист. Ердоган „каза по телевизията, че всеки, който изпие 2 чаши алкохол, е алкохолик. Но в Турция има много хора, които ще изпият две чаши вино, две чаши от националната ни напитка, ракъ, и не искат да бъдат наричани алкохолици. Неговата реторика и снизходителният му начин да гледа на всеки, който консумира алкохол - това е проблемът“, споделя Инанч.
Тя посочва още, че в интервю тези дни Ердоган е казал, че не харесва как младите мъже и жени седят в парка един до друг. „Каза, че уважава чувствата им, но не смята това за позитивно. Така че става дума за светогледа, който той демонстрира. Неговата реторика, начинът му да гледа от високо на хората с различен начин на живот. Това е проблемът, а не правилата и разпоредбите“, каза турската журналистка.
Ердоган е наясно с факта, че Турция е кандидат за членство в ЕС, смята Инанч. „Турция остава страна, която иска да е член на ЕС. Но докато европейската реакция към Турция е затваряне на врати, дотогава турският министър-председател ще се чувства свободен да налага своя консервативен мироглед на останалите в турското общество“, смята Инанч.
Тя каза още, че засега улицата не иска протестът да се политизира и да бъде оглавяван от опозиционни политически партии.
Протестиращите в Турция са наясно, че стабилността в страната е много важна за икономическото развитие и затова те призовават отделни изолирани групи да спрат вандализма, да не нападат полицаи. Демонстрантите обаче искат да кажат на света, че Турция не иска да бъде като Китай, където има икономически просперитет, но няма основни демократични права, разказва още Инанч. И светът трябва да разбере, че стабилност чрез авторитарно управление не е добре за икономиката. Необходима е пълна демокрация относно политическите права, за да имате по-добре функционираща икономика, смята тя.