IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

"Румъния се изравни с Гърция! Фирмите се задушават"

Това сочат резултати от проучване в 12 европейски държави

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Икономическата криза, както и начинът, по който фирмите и властите опитаха да се справят с нея, превърнаха Румъния в страната с най-голям процент неизплатени задължения, пише в. "Евениментул зилей".

Трудностите, с които се сблъскват фирмите и населението в Румъния, достигнаха размерите на тези в Гърция, която е най-тежко засегнатата от кризата държава в ЕС.

Над 60 процента от румънските компании, които не си плащат сметките, казват, че са се оказали в тази ситуация заради икономическата криза, показват данните от проучване на компанията за възстановяване на задължения "Еос Кси" сред 12 европейски държави. Подобен процент в района на Източна Европа се среща само в Гърция, посочва "Евениментул зилей" в материала, озаглавен "Румъния се изравни с Гърция! Фирмите се задушават от дългове".

Румънските компании имат големи проблеми с финансиране на дейността и не виждат признаци за подобряване на ситуацията.

Над половината от румънските фирми смятат, че ще имат същите проблеми в бъдеще и казват, че нямат откъде да вземат пари за финансиране на собствената си дейност.

Редица причини стоят зад това положение на нещата. На първо място, повечето кредити, отпуснати от банките, бяха насочени към държавата, а не към компаниите. При липса на пари от банките румънските компании си заемаха пари помежду си. Иначе казано, някои от тях приеха партньорите им да им платят по-късно. При положение, че вече пета година "ножът е опрял в кокала", компаниите, които предлагат заеми, започнаха да дават все по-кратки срокове за плащане на партньорите си и последните се озоваха в блокаж, пише вестникът. Така Румъния се оказа страната с най-много невърнати задължения в зоната, посочва "Евениментул зилей".

Проучването е направено през пролетта на 2013 г. и е сравнило поведението при плащане на дълговете в 12 държави, сред които Русия, Полша, Словакия, България, Унгария, Белгия, Великобритания и Франция.
(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата