IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Пада забраната за забрадки в учрежденията в Турция

Турският премиер иска жените да раждат не по три, а по четири деца

Реджеп Ердоган. Снимка: Reuters

Реджеп Ердоган. Снимка: Reuters

Турският премиер Реджеп таип Ердоган обяви, че е възможно да бъде намален 10-процентният праг за влизане на политическите партии в парламента. Той предложи премахване на забраната за носене на забрадки от жените, които работят в държавните учреждения с изключение на полицията, съда, прокуратурата и военните институции, предаде БНР.

Тези предложения бяха направени в рамките на дългоочаквания пакет за реформи в страната, които турският премиер обяви публично днес.

Една част от реформите се отнася до разрешаването на кюрдския проблем по мирен начин - процес, който включва и разрешаване на обучение на кюрдски език в турските училища. Частните училища вече ще могат да предлагат образование на кюрдски език, което досега беше забранено, заяви Ердоган. Либерализацията на чуждоезиковото обучение ще обхваща и други езици и диалекти, допълни той.

Предлагат се и реформи в образованието, премахването на задължителните училищни униформи и др.

В пакета реформи се съдържат и предложения във връзка с подобряването на социалната среда на турските роми и инфраструктурата на ромските селища. Въпреки очакванията обаче не бяха обявени реформи по отношение на общността на алевитите - мюсюлманско либерално малцинство, което настоява за равноправие със сунитите.

Не се оправдаха и очакванията на Вселенската патриаршия за евентуално откриване на Гръцката православна семинария, която бе закрита преди 42 години от турската държава.

По-рано Ердоган коригира собствения си съвет за раждаемостта, препоръчвайки на жените да раждат по четири, а не по три деца, съобщи "Тудейс заман". Ердоган предупреди преди време, че ако продължи сегашната тенденция, населението на Турция ще започне да застарява след 2030 г.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата