Лошо е случващото се в Гърция и за България, категоричен е благоевградчанинът Стоян Митев, който преди седем-осем години купува имот и си построява къща в беломорското гръцко курортно градче Аспровалта.
Тя е край морето във вилната зона, позната и като Сераки бийч или Серски бряг. Къщата му отдавна вече е известна на нашите сънародници. Има редовни клиенти, които идват всяка година.
Под зелените хълмове на близката Богданска планина, където преминава и магистралата между Солун и Кавала, въздухът е свеж, а плажната ивица около града се простира докъдето погледът стига.
Орфанският залив е известен като едно от най-чистите места по гръцкото Егейско крайбрежие и повечето плажове имат син флаг. Аспровалта е само на около 110 км от българо-гръцката граница и българите са сред основните туристи.
Туризъм и търговия – българската работа у съседа
Много наши сънародници са намерили в района от години и работа в туристическия бранш, услугите, търговията, строителството, селското стопанство и ще ги срещнеш не само на плажа, по търговската улица или в заведенията.
Стоян Митев е един от тях, открит и емоционален събеседник, който следи събитията в Гърция отблизо, има наблюдения, прави своите изводи и заключения. Убеден е в неблагоприятното отражение, което ще има и за България гръцката криза, която не е от вчера център на всеобщо внимание.
"Ние се страхуваме от бежанците. Ами ако се върнат българите, които работят в чужбина - ако 200 000 души се "изсипят" само от Гърция? Това са хора, които хранят семейства, родители, деца" , коментира пред БТА благоевградчанинът.
Според него най-големите инвеститори в България са си българите. Това са гастарбайтерите, които мизеруват в чужбина, настоява Стоян.
"Обвиняваме гърците за пенсиите, но гледаме от нашия балкон, а не от техния - че това е социална политика, която позволява на всеки пенсионер да може да живее, а не да разчита на децата, както е при нас, продължава нашият сънародник. Защото тук минималната пенсия е около 450 евро. Не може да се пенсионират учители с 40 години стаж на 250 лева и да казваме - страшна държава сме!
Това е държава, която е създавала придобивки за народа си. Може сега да им е трудно, но изминалите 20 години са си ги изживели добре. Дойдох тук, когато едва ли не в Гърция практически имаше добро разпределение на парите, които им даваше Европа, и към населението, хората се радваха на придобивки и благополучие", споделя наблюденията си Стоян. Според статистиката около 120 000 наши сънародници работят постоянно в Гърция, други 80 000 са сезонни работници.
Страхът от случващото се – страх на гърци и българи
"Нормално е нашите сънародници да се страхуват, че ще губят работа при сегашната ситуация", счита Стоян. От две години няма строителство. В района на Аспровалта много рядко вече нещо се строи, не е както беше 2007-2008 г., когато имаше пари и се строеше масово, обяснява той и допълва, че голямата борба сега е да се намалява администрацията.
"Северна Гърция я поддържаме ние, българите, сърбите, македонците и румънците, които са основните туристи", отбелязва Стоян. Той посочва все пак, че тази година се наблюдава известен отлив на туристи и че кризата се отразява, както в цяла Европа.
С това се съгласява и Мария Маркова от Сливен, която заедно със съпруга си Георги от 15 години живее и работи в Гърция, а със Стоян Митев и семейството му отдавна са приятели.
"Ситуацията в Гърция в момента не ме притеснява, разказва Мария в откритото в края на юни българско магазинче за хранителни стоки, което е второто й работно място вечер. - Аз работя до обед в един хотел. Имаме туристи, достатъчно са, то е на брега на морето. Таверните работят, супермаркетите са пълни със стока", допълва тя.
Стела Гурсова вече над осем и половина години работи и живее в Аспровалта заедно със семейството си - съпруга Димитър и дъщерите Марая и Константина. Децата учат в Гърция - голямата е завършила гимназия и сега е студентка, учи микробиология в Солун, всеки ден пътува.
През лятото работи на централния плаж, сервира по цял ден и на усмивката на чаровното българско момиче се радват и българи, и сърби, и македонци, и поляци, и руснаци, които сядат под чадърите, когато им носи най-популярната на плажа напитка - фрапето.
Другата дъщеря само първи клас е учила в България, след това тук и по думите на майка й - едва чете на български.
"Ако трябва да се връщаме в България - какво става? - е въпросът, който тревожи и Стела, и семейството й. - Искам на всички в България да кажа - да не се радват толкова много, че Гърция фалира, защото половин България се издържа от такива като нас. Не бива да се радваш, когато комшията ти страда, направо съм разочарована", казва тя.
В Аспровалта има българи, но няма българска общност
Отрицателен е отговорът, който дава Мария Маркова на въпроса дали в Аспровалта има българска общност.
"В Солун се опитаха да направят, в Атина има някаква, но пак са се появили разногласия, разказва сливналийката. - Всеки сам се спасява. Който може - помага, аз на много българи съм помогнала, на мен сигурно господ ще ми помогне", допълва жената.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.