Ако Балканите останат загърбени и се забавят темповете им на присъединяване към Европа, това може да дестабилизира балканските общества и да ги изправи пред дилемата "интеграция или национализъм". Така дипломатът и експерт по външна политика Любомир Кючуков коментира пред БНР изявлението на германския канцлер Ангела Меркел, че на Балканите може да се стигне до нов конфликт, ако няма адекватни мерки по бежанския проблем.
"Наричам това Синдром на придобитата европейска недостатъчност – т.е. загърбването на полуострова, забавянето на темповете на присъединяване, отлагането им във времето и превръщането им в инерционна величина”, посочи Кючуков. По думите му това забавя балканските народи от релсите на реформите.
"Действително бежанският проблем налага много тежък натиск на страните от Балканския полуостров. Но тук основният проблем обаче е друг”, категоричен бе Кючуков.
По отношение на изборите в Турция Кючуков отбеляза, че Европа негласно е "стискала палци" на Ердоган за победа, независимо от критиките за авторитарност и репресиите към някои медии.
"Европа гледа на Турция като на много важен играч и необходим буфер между Близкия изток и себе си, включително и по отношение на бежанците. Тепърва Европа ще трябва да консумира турската стабилност, която получи, но алтернативите за хаос в Турция биха поставили много по-сериозни проблеми", смята експертът.
Любомир Кючуков коментира и посланията от срещата на лидерите на девет източноевропейски страни в Букурещ, като каза, че това е била по-скоро среща за НАТО, а не на НАТО. По думите му в момента има две групи страни: страни, чиято политика е по-скоро антируска – най-вече онези, които имат обща граница с Русия и които се чувстват застрашени, както и втора група, търсеща политическо решение, които виждат бъдещето на Европа със Русия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.