Големите гръцки банки не спират с придобиванията си на Балканите, коментира френският вестник La Tribune.
Гръцките инвестиции в региона са не само в банковия сектор, но в телекомуникационния, хранително-вкусовия и енергийния, като обяснението за това е фактът, че гръцките инвеститори познават добре развитието на тези пазари поради сходните икономически условия, през които е миналата страната. Именно поради тази причина партньорството между страните-съседки е лесно.
Евроинтерграцията на страните от региона, а именно на България и Румъния, както и перспективите за развитие, са също основателна причина за следване на инвестиционната политика на Гърция.
Перспективите за растеж на банковия сектор в Албания, България, Македония, Румъния и Сърбия са особено обещаващи, отбелязва специалистът Робърт Макдоналд в скорошна публикация за гръцките инвестиции в чужбина. С изключение на България, където процентът на задлъжнялост на домакинствата възлиза на 7%, в другите страни този процент е от 4 на сто, срещу 23% в Гърция и 43% в Европейския съюз.
През 90-те години всички по-големи гръцки банки започват да инвестират в съседните страни. През февруари 2003 г. инвестициите на Балканите са в размер на 5 млрд. евро, една пета от които са от банковия сектор, според данни на Националната банка на Гърция.
Днес гръцките банки контролират 13 на сто от банковия сектор в региона, без Турция.
Националната банка на Гърция присъства в България (Обединена Българска Банка), Румъния (Banca Romaneasca) и Македония (Стопанска банка). Миналата седмица президентът на трезора Такис Арапоглу обяви, че банката иска да засили позициите си в Румъния, както и в Турция, за периода 2005-2007 г., като по този начин стане регионален лидер.
В края на януари частната Alpha Bank, която е втората по големина гръцка банка, закупи 88,64% от сръбската Юбанка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.