IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Цветан Василев дойде в съда в Белград

Искал е политическо убежище в Сърбия и сръбско гражданство

Цветан Василев. Снимка: архив, БТА

Цветан Василев. Снимка: архив, БТА

Банкерът Цветан Василев се яви, за да бъде изслушан, на делото за екстрадиране в Белград. Той пристигна в сградата на Висшия съд с голяма охрана, която изблъска журналистите.

Преди повече от година и половина банкерът Цветан Василев е поискал политическо убежище в Сърбия, научи БНТ от свои източници в Белград. Официален Белград обаче е отказал да даде политическо убежище на българския финансист с мотива, че като страна, която иска да се присъедини към ЕС, Сърбия не може да предостави убежище на човек, издирван в държава от ЕС.

От сръбски журналисти в Белград медията също така научи, че Василев е поискал и сръбско гражданство. Сърбия не екстрадира свои граждани.

Висшият съд в Белград гледа днес делото за екстрадицията на банкера Цветан Василев. Според сръбското законодателство показанията, които днес ще даде Василев, ще бъдат предадени на друг съдия, който вече по същество ще решава за процедурата по екстрадиция.

При предишното заседание сръбският адвокат на бившия мажоритарен собственик на КТБ представи болничен лист за отсъствието на Василев.

Процедурата по искането на България за екстрадиране на Цветан Василев започна отначало във Висшия съд в Белград на 24 февруари. Преди близо година Висшият съд разреши екстрадирането на банкера. Адвокатите му обжалваха пред апелативната инстанция с мотива, че е нарушено правото на защита. Доводите им бяха уважени. Затова Висшият съд започва процедурата отново.

Последна дума според законодателството на Сърбия обаче има министърът на правосъдието. Той решава след двете съдебни инстанции.

В Сърбия обаче на 24 април тази година предстоят парламентарни избори, така че се появява въпросът кога ще бъде съставено новото сръбско правителство. Това е важно, тъй като у нас в края на месец юли изтича срокът, в който обвинителният акт срещу Василев трябва да бъде внесен в съда. Ако това не стане в законовия срок, делото срещу него трябва да бъде прекратено.

На 28 юли 2014 г. прокуратурата в България обвини задочно банкера за длъжностно присвояване на 206 милиона лева. Още същия ден той беше обявен за издирване от Интерпол.

Василев се предаде сам на властите в Сърбия на 16 септември същата година. От тогава той всеки ден се подписва в централното полицейско управление като мярка, че няма да напусне страната или да се укрие.

Преди около месец главният прокурор Сотир Цацаров поиска от Генералния секретариат на Съвета на Европа и Европейския комитет по проблемите на престъпността спешно разглеждане на казуса с екстрадицията на Василев. Поводът е липсата на конкретен отговор по молбата за екстрадиция повече от година и четири месеца въпреки направените запитвания за това до министъра на правосъдието на Република Сърбия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата