Предстои военните органи на НАТО да разработят опции по адаптираното предно присъствие на алианса на Югоизток, включително за Черно море, до срещата на министрите на отбраната през октомври тази година. Това посочи министърът на външните работи Даниел Митов, който беше сред участниците в публична дискусия за резултатите от срещата на върха на НАТО във Варшава, организирана от Атлантическия клуб, Американо-българската алумни асоциация, Дипломатическият институт към министъра на външните работи и фондацията "Конрад Аденуер".
В изказването си Митов засегна всички направления на взетите във Варшава решения, като изтъкна, че съвременните предизвикателства са дали основа за преоценка на съществуващите слабости пред колективната сигурност. Рисковете и предизвикателствата създават и възможности, трябва да направим възможното, за да ги идентифицираме и да извлечем полза от тях, посочи външният министър.
В областта на морската сигурност подкрепяме разширеното военноморско присъствие на НАТО в региона на Черно море с основна цел повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействие на силите на алианса в Черно море посредством разработване на по-интензивен график за учения, посочи заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той подчерта, че не става въпрос за нещо друго или за някакви интерпретации, каквито, по думите му, за съжаление се получиха в България.
Всякакви спорове и съмнения относно валидността на член 5 и неговата приложимост, каквито имаше преди този съмит, трябва да са отпаднали. Всички решения, които НАТО взе, недвусмислено показаха, че алиансът се връща към своята основна функция - отбраната на своята територия, и никога не я е забравял, коментира Запрянов.
Срещата на върха на НАТО във Варшава завърши с успех - както за Полша, така и за целия пакт, посочи посланикът на Полша Кшищоф Краевски. Във Варшава НАТО посочи къде се намира границата на агресията, която не бива да се преминава, посочи посланикът, който също подробно се спря на взетите решения в различни насоки. Като подчерта, че украинско-руският конфликт е довел до влошаване на сигурността и в региона на Черно море, посланикът каза, че Полша вижда предизвикателствата за сигурността пред "нашите близки съюзници България и Румъния".
В духа на съюзническата солидарност планираме активна подкрепа на тези държави, например в рамките на мисията "еър полийсинг", посочи Краевски в изказването си на дискусията, на която присъстваха политици, дипломати, експерти.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.