IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сърбия скочи! Масово протестират срещу Вучич

Искат свобода на медиите, прекратяване на насилието

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Масови антиправителствени протести в Сърбия. За шеста поредна седмица хиляди излязоха на улицата с искане за оставката на президента Александър Вучич. Демонстрации имаше в 7 големи града в страната. Най-многочислен беше протестът в столицата, предава Bulgaria ON AIR.

В събота хиляди сърби излязоха на улицата. Студът и лошите метеорологични условия не попречиха на демонстрантите да изразят недоволството си от управлението на президента Александър Вучич и неговата прогресивна партия.

Демонстрантите издигнаха плакати: "Надигни се, Сърбия" ,"Започна се" и скандираха "Предателство" и "Вучич е крадец".

Протестиращите искат свобода на медиите, прекратяване на нападенията срещу журналисти и опозиционни фигури.

И този път въпросът за Косово беше на дневен ред. Демонстрантите обвиняват Вучич в подготовката на тайно споразумение с Косово, което е и ключово условие за Сърбия да се присъедини към ЕС.

Протестите в Сърбия започнаха след побой над опозиционен политик през ноември. Поредният митинг идва на фона на предстоящото посещение на руския президент Владимир Путин в страната.

Докато Вучич твърди, че членството в Европейския съюз остава крайна цел на Сърбия, той поддържа тесни връзки с Русия. Предполага се, че сръбският президент ще се опита да обедини поддръжниците си по време на посещението на руския си колега.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата