Директорът на Сърбиягас Душан Баятович заяви, че Сърбия обсъжда да помогне на България да завърши на своя територия участъка от газопровода, необходим за включването на Сърбия към „Турски поток“, както и че в самата Сърбия всичко ще бъде готово най-късно до 1 октомври, пише сръбският вестник „Блиц“.
В материала навсякъде се говори за „Турски поток“, макар че в началото на месеца самият сръбски президент Александър Вучич заяви на среща с премиера Бойко Борисов /в рамките на церемонията по официалното откриване на "Турски поток" в Истанбул/, че и Сърбия ще нарича този газопровод Балкански.
На въпрос защо закъснява работата по „Турски поток“ в България и дали тя протака, тъй като това искат американците, Баятович, цитиран от сръбското издание, изтъкна, че България наистина е под натиск, но българите имат допълнителна амбиция, защото желаят да бъдат хъб за снабдяване, съответно да получават газ и от Румъния и Гърция.
„Искат българите да бъдат в малко по-добра позиция като търговци“, каза Баятович и добави, че българите са издали разрешително за строителство и някои по-дребни дейности вече са започнали, пише „Блиц“.
Баятович припомни, че „Южен поток“ се провали заради позицията на България. „Ние и преди твърдяхме, че ще има нова версия на „Южен поток“ и ето виждаме „Турски поток“, както и че икономическите интереси ще надделеят над политическите. Това се случва сега“, твърди шефът на Сърбиягас.
По думите му се разговаря за това Сърбия евентуално да се включи в строителството в България с механизация и заварчици, както и възможно по-скоро да стане готова първата част от газопровода в България от 308 км, така че Сърбия да може да се включи към българската газопреносна система, което е необходимо за получаването на газ от „Турски поток“.
Баятович изтъкна, че в Сърбия са положени всичките 403 км тръби в земята, като са останали само измервателни станции и три „изхода“.
„Дейностите текат абсолютно в срок. Истина е, че малко се забавихме, защото не е добре да се правят заварки на минус 5 градуса, а и няма причина, защото имаме достатъчно време, тъй като до 1 октомври трябва да завършил всичко. Това и ще направим. Всичко в срок, що се отнася до Сърбия“, каза Баятович.
По думите му унгарците вече резервират капацитети, българите вече са продали 100% от капацитета, както и Сърбия, която е продала 100% от капацитета и то за 20 години.
Баятович добави, че България в момента малко преговаря за цената на газа, но и Сърбия ще преговаря, когато дойде време и е нормално всеки да се бори за възможно по-добра цена.
Баятович посочи, че в Сърбия ще влизат около 2,5 или 13,88 милиарда куб.м. газ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.