Отношението на Сърбия към Черна гора и към други страни в региона в този момент неимоверно наподобява отношението на Сърбия към съседните държави през 90-те години под прикритието на грижа за уж застрашените права на сръбския народ в съседните страни. По същество суверенитетът на съседните държави е застрашен, заяви президентът на Черна гора Мило Джуканович.
Той подчерта, че това, което се случи през 90-те години, е довело до 150 000 изгубени живота, унищожаване на ценно имущество, създадено за поколения в бивша Югославия, както и до съдебен епилог в Хага за отговорните.
Джуканович подчерта, че въпреки че се надява подобни грешки да не се повтарят през целия му живот, има опасения, че те ще бъдат повторени.
Политикът посочи, че политиката, според която се ръководи, е понесла най-голяма политическа тежест при възстановяването на независимостта на Черна гора, като припомни, че тази политика поставя на дневен ред Декларацията на черногорския парламент от 2009 г. , приета като резолюция на Европейския парламент относно геноцида в Сребреница.
"Никъде никой в нашата политика, независимо каква функция е изпълнявал, не е оспорвал геноцида в Сребреница или нещо, което може да се счита за безспорни ценности на съвременната цивилизация. Не трябва да има съмнение, че Демократическата партия на социалистите ще продължава да бъде в състояние на готовност и отговорност да допринесе за това възприемане на Черна гора от международната общественост", каза Джуканович.
Той също така обяви, че няма да се поколебае да попречи на други политически участници на черногорската сцена да доведат до съмнението, че смяната на правителството може да промени безспорния антифашистки, демократичен, проевропейски и граждански имидж на Черна гора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.