IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ООН: Военните престъпници на Балканите са смятани за герои

Много политически партии ги търсят за да са част от листите им

ООН: Военните престъпници на Балканите са смятани за герои

Снимка: БГНЕС

Осъдените военни престъпници като Ратко Младич и Радован Караджич се прославят като герои в родните си земи поради неуспеха да се спре културата на отричане на геноцида на Балканите, казва прокурорът на ООН за бивша Югославия.

Серж Брамерц заяви, че националистическите политици в бивша Югославия се опитват да изтрият от историята военните престъпления и геноцида по време на конфликта. "Днес прославянето и отричането на геноцида са много по-силни, отколкото преди пет или десет години, а аз съм на този пост от 13 години", заяви той.

"Основните нагласи все още са налице при много политици и ще бъдат и след много години напред. Разликата е, че днес те вече не се срамуват да излагат публично лъжите си. Съществува популистка тенденция за отвличане на вниманието от всички други проблеми в техните общества. Много политици все още се опитват да използват етническа омраза, за да оправдаят своето съществуване."

Той дава пример със специална комисия, създадена от администрацията в Република Сръбска, сръбския анклав в Босна, за да установи "истината" за клането в Сребреница и обсадата на Сараево. "Както се очакваше, те стигнаха до заключението, че в Сребреница не е имало геноцид, нито тероризиране на цивилното население в Сараево, очевидно игнорирайки всички доказателства и констатации на трибунала на ООН", обяснява той. "Има нова фаза, дори по-лоша от отричането на геноцида - опита да се създаде нова историческа реалност."

59-годишният Брамерц е главен прокурор на ООН по въпроса с военни престъпления, извършени в бивша Югославия от 2008 г., осигурявайки присъди за геноцид срещу Младич и Караджич за етническо прочистване и масови убийства в гражданската война в Босна през 90-те години.

През 2017 г. Младич, който е командвал армията на босненските сърби ВРС, е осъден за геноцида в Сребреница през 1995 г., както и по множество обвинения за изтребление, убийство, депортация, насилствени трансфери, терор, вземане на заложници и незаконни атаки срещу цивилни.

Караджич, бившият лидер на босненските сърби, беше осъден за геноцид и военни престъпления, свързани с обсадата на Сараево през 2016 г. и излежава доживотната присъда в затвора Уейкфийлд.

Очаква се съдиите от ООН да потвърдят присъдите на Младич след утре и също ще се произнесат по искане на Брамерц за добавяне на допълнителни обвинения в геноцид към неговия обвинителен лист. "Това е изключително важно окончателно решение по отношение на, може би най-важния военен престъпник, осъден за престъпления, извършени в средата на Европа през 90-те години, кэето не е толкова отдавна", казва прокурорът.

"Той определено е бил централна фигура по отношение на войните в бивша Югославия. Той все още се смята за герой от важни части от сръбското население. Поне имам надеждата, че ако, както очаквам, доживотната му присъда бъде потвърдена, това ще накара хората да се замислят малко повече за неправомерните действия по време на войната и какво всъщност означава това. "

И все пак белгийският юрист се опасява, че без ново обвързващо международно законодателство относно отричането на геноцида, нарастващите ходове на сръбски и други националисти в региона за прославяне на военни престъпници като Младич ще попречат работата на ООН в преследването на престъпления срещу човечеството.

Сърбия все още отказва да признае Сребреница като геноцид и масовото убийство на 8000 мюсюлмански мъже и момчета. Случилото се редовно се отрича, включително и от премиера на страната Ана Бърнабич.

Милорад Додик, лидерът на Република Сръбска и член на управляващото президентство на Босна, заяви преди няколко дни, че геноцидът в Сребреница "не се е случил". Междувременно президентът на Сърбия Александър Вучич сравнява масово убийствос изтреблението в Хърватия на сърби през Втората световна война.

Александър Вулин, сръбският министър на отбраната, назначи осъдени военни престъпници да преподават във военната академия, приветствайки назначенията като "начин за коригиране на несправедливостта, която им беше причинена през последните години".

В Босна, Сърбия и Хърватия Брамерц заяви, че политическите партии "се опитват да намерят виден осъден военен престъпник за своите политически списъци, за да покажат колко силни са те".

За да позволи на новата вълна на отричането на геноцида да се утвърди, казва Брамерц, ще предаде окончателната победа на националисти, които оправдават етническото прочистване в бивша Югославия.

Той подкрепя реформата в международното законодателство за военни престъпления, за да включва нови престъпления, отричащи присъдите на ООН за геноцид. "Бих искал лично да видя много по-силна реакция от международната общност", заяви той.

"Ако не успеем да убедим политиците да започнат да действат отговорно и да сложат нова тежест върху плещите на новите поколения, единствената възможност е законодателството, забраняващо отричането и прославянето на геноцида. Отричането на геноцид е последната фаза от извършването на геноцид. Ето защо аз съм абсолютно привърженик на законодателството, наказващо отричането на геноцида, когато се отнася до международни съдебни решения."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Балкани
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата