Сърбия и Черна гора ще започнат, по-късно през годината, разговори за по-тесни взаимоотношения с Европейския съюз /ЕС/, което е първата стъпка към влизането в евроблока, съобщи ВВС.
Еврокомисарят по разширяването Оли Рен заяви, че Сърбия трябва да засили реформите и да екстрадира търсените за военни престъпления мъже в Трибунала в Хага, за да могат разговорите да са успешни. По време на посещението си в Белград Рен подчерта, че няма “кратък път” към ЕС.
Сърбия и Черна гора са сред носледните балкански страни, които ще започнат разговори за “стабилизиране” на отношенията с евросъюза.
Очаква се преговорите за влизане в процеса на стабилизация и асоцииране, който предлага щедро финансиране и се смята за преддверието към членство в ЕС, да започнат през октомври.
Рен и сръбският премиер Воислав Кощуница се съгласиха да започнат разговори, с които да бъде отбелязана петата годишнина от падането на сръбския националист Слободан Милошевич от власт. Самият Милошевич в момента е в Трибунала в Хага и е обвинен в геноцид. Той бе свален от поста си на 6 октомври 2000 година.
“Получихме билет за ключов европейски мач и, за да спечелим играта, трябва да преминем през много бързи и точни реформи”, коментира сръбският президент Борис Тадич.
Оли Рен подчерта, че Сърбия и Черна гора трябва да вложат усилия за засилване на реформата в съдебната система, както и в усилията за справяне с организираната престъпност. Той допълни, че е от съществено значение и предаването на най-важните участници в балканските конфликти от 90-те години.
Сред търсените са бившият лидер на босненските сърби Радован Караджич и неговият военен командир Ратко Младич. Много хора вярват, че Младич се укрива в Сърбия с помощта на представители на армията и службите за сигурност. Двамата са обвинени за ролята си в убийството на 8000 босненски мюсюлмани в Сребреница, Босна.