IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Краят на ерата "Ердоган" наближавал

Щетите от земетресението се равняват на 80 млрд. долара

Краят на ерата "Ердоган" наближавал

Кой ще се изправи срещу Ердоган на президентските избори в Турция?

"Засега има някои известни неща и доста неизвестни. Първото, което е известно, със сигурност кандидатът на т.нар. президентски съюз, тоест управленската коалиция, е Реджеп Ердоган. Другото, около което имаше големи въпросителни, това е кандидатът на опозицията. Един от лидерите на "Добрата партия", която също е жена, първоначално отказа да приеме кандидатурата на Кемал Кълъчдароглу , който ще се изправи срещу Ердоган", каза бившият генерален консул на България в Одрин - Георги Димов, в студиото на "Денят ON AIR".

Той сподели, че е имало много силно обществено недоволство, включително от хора на изкуството.

"Недоволството беше заради отказа ѝ. В крайна сметка се възприе една формула, която е доста оригинална - лидерът на опозицията да се яви заедно с двама кандидат-изпълнител президенти. А именно кметовете на Истанбул и Анкара. Малко ексцентрично изглежда, но не трябва да забравяме, че те са кметове на мегаполиси и имат тежестта да привлекат допълнително гласове", допълни Димов в ефира на Bulgaria ON AIR.

И припомни, че на предишните избори през 2018 година Кемал не се кандидатира.

"С това привлече много силни критики. Сега в момента се кандидатира и отново има известни критики. Последните социологически проучвания сочат, че с гласовете на тази шесторна коалиция може да се разчита на 40-45%, което не е достатъчно. Тук ключовият играч ще бъдат кюрдите", поясни бившият генерален консул.

По думите му, ако кюрдите се включат, гласовете на опозицията могат да скочат до 60%.

"Лидерът на опозицията беше кандидат за кмет, когато Ердоган беше кмет за Истанбул. Тя гледа с много по-различно око към кюрдите. Самият факт, че се вкарват двама изпълнител-вицепрезиденти, означава, че се вкарва идеята за едноличния режим. Смяната на сегашната президентска система и едноличния режим, означава край на волунтаризма в икономиката, край на непрекъснатия натиск на централната банка", подчерта Георги Димов.

Бившият генерален консул каза още, че щетите от земетресението се равняват на 80 млрд. долара.

"Това е 1% от БВП на страната, а според някои оценки може да достигне до и 2,5%. Второ - нали си представяте как ще бъдат организирани изборите в точно тези 10 провинции. Излезе информация, че са разследвани над 700 длъжности лица, а над 250 са вече в затвора и ще бъдат съдени", добави той.

Димов смята, че Кемал е по европейски ориентиран от Ердоган и може да се сложи край на ерата на сегашния президент.

"Той е против този брутален национализъм. Доколко ще може да се справи - това е друг въпрос. Но промяната чука на вратата. Има много голямо въодушевление, Ердоган има все още силни ходове. Той успява да превърне това, което е против, в своя победа", категоричен е той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Балкани
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата