IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Външно: Отношението към българите в Сърбия нарушава основни принципи на ЕС

Това накърнява достойнството на сънародниците ни

Снимка БГНЕС, архив

Снимка БГНЕС, архив

Приемаме за изненадващи и крайно неуместни изявления, които чрез хипотези и в преследване на вътрешнополитически цели поставят под съмнение съществуването на българи в Сърбия и необходимостта от защита на техните права. Това накърнява достойнството на сънародниците ни в съседната държава и по никакъв начин не допринася за развитието на добросъседски отношения с България.

Това се казва в декларация на българското министерство на външинте работи, изпратена до Агенция БГНЕС по повод на последните скандални изявления на сръбския министър на външните работи Ивица Дачич.

"Както и досега, България ще продължи да полага грижи за гарантиране на правата на всички български общности зад граница. Това е един от основните приоритети на Министерството на външните работи. По отношение на Република Сърбия и българското национално малцинство там, България ще продължи да настоява институциите в съседната държава да спазват собственото си законодателство в областта на правата на националните малцинства, както и ангажиментите, произтичащи от процеса на присъединяване към ЕС", се казва в документа.

В него се подчертава, че "разликата между конституционното устройство на Сърбия и други държави, сред които и България, не може да бъде използвана като аргумент за евентуален отказ на сръбската държава да изпълнява своя ангажимент за гарантиране на правата и свободите на представителите на националните малцинства, включително на българите".

"Приемаме за изненадващи и крайно неуместни изявления, които чрез хипотези и в преследване на вътрешнополитически цели поставят под съмнение съществуването на българи в Сърбия и необходимостта от защита на техните права. Това накърнява достойнството на сънародниците ни в съседната държава и по никакъв начин не допринася за развитието на добросъседски отношения с България. Подобно поведение противоречи на основни принципи и ценности на Европейския Съюз и на декларирания стремеж на Сърбия за членство в това демократично семейство", пише още в декларацията на МВнР.

БГНЕС припомня, че сръбският министър на външните работи Ивица Дачич призова България да "признае съществуването на сръбско национално малцинство" у нас. В сутрешния блок "Ново ютро" Дачич, който се сочи като най-близкият политик до сръбския президент Александър Вучич се разгневи и от факта, че "България не признава националните малцинства". "България не признава националните малцинства, но пък за сметка на това, толкова много протестира за лошото положение на българите в Сърбия. А това вече наистина е ... Но, когато ние им казваме, а сърбите в България, тогава те отговарят: няма сърби в България. А, това означава ние да кажем няма българи в Сърбия. Тогава няма проблеми и с българско национално малцинство", каза Дачич, който бе дясна ръка на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич и негов официален говорител.

Според Дачич "навсякъде, където има различни етноси, има войни, конфликти и кризи".

Това не е първа брутална провокация по отношение на България от страна на Дачич. В началото на месец януари 2020 година пред държавната телевизия Дачич по време на коментар на отношенията с Черна гора той изведнъж с огромна агресия заяви следното: "За какви вътрешни работи днес се говори в Европейския съюз. Там имате едни българи, които в Сърбия са само 0.26 на сто от населението ни. Толкова са българите в Сърбия. Но, България на всяка среща на Европейския съвет поставя въпроса за правата на българското национално малцинство?"

Само за няколко десетилетия българското малцинство в Западните покрайнини буквално бе унищожено. От над 120 000 души преди, в момента то наброява около 20 000, и живее в пълна мизерия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата