Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски поиска промяна на Преговорната рамка с Европейския съюз, предаде БГНЕС.
"Ако има политическа воля и реален прочит на нещата, е възможна промяна в Преговорната рамка с ЕС. Ще са необходими гаранции, че няма да има допълнителни двустранни условия от София", каза той в интервю за ТВ24.
"Ако наистина искат да видят Македония там (в ЕС), има възможност за това, но трябва да бъдат честни с нас и да ни кажат "ние искаме при тези условия". Ако имаме политическа воля и правилен прочит на нещата, всичко може да се случи", добави Мицкоски.
Македонският премиер обяви, че "има поне три решения", за които е готов да преговаря със следващото редовно правителство на България.
"Има поне три креативни решения, които съм готов да обсъждам, когато има политическо правителство в България.
Тези решения могат да бъдат решението на целия процес", каза министър-председателятна РСМ.
Мицкоски твърди, че "пътят, по който се е вървяло досега, е грешен и трябва да се търси решение".
"Готови сме да седнем и да намерим решение с правителството в България. Да поговорим за всичко, за възможните рискове... Недопустими са твърденията, че все още трябва да направим това или онова. Направихме много за европейските ценности, но получихме нула", заяви Християн Мицкоски.
"Нашата позиция и аргументи са познати на обществеността и чакаме да видим какви са аргументите от другата страна. Очевидно по този път, по който до сега се вървеше не може да стане. Направена е грешка. Когато нещо не става, трябва да бъде намерено решение. И ние търсим решение. За да го намерим, ни трябва партньор и аз очаквам новото българско правителство. И очаквам то да бъде нашата сестринска партия (в ЕНП) на Бойко Борисов. И очаквам, че ще има добра воля ще седнем, за да аргументираме позициите си, като добри съседи. Или както той (Борисов) би казал „държави на два братски народи”. Подготвен съм да седна и да разбера каква беше причината да се появи това искане (за включване на българите в конституцията), какви са потенциалните рискове в бъдеще”, заяви Мицкоски, според когото Северна Македония е направила много за европейските ценности, но не е получила нищо.
Според Мицкоски единогласието при взимане на решения в ЕС може да бъде заобиколено и „само в последните месеци са взети две-три решения без единогласие”.
"Така че ако искате да бъде намерено решение, то може да бъде намерено. Аз съм подготвен. Искате промени в конституцията? Защо? Кой нарушава правата на българската общност в (Северна) Македония? И това може да е така. Коя е отговорната институция в Европа, която да каже, че това е така - Европейският съд за правата на човека в Страсбург. Колко присъди има (Северна) Македония там? Присъдите са 14 за България срещу нула (за Северна Македония). Македонската общност там (в България) не иска да е част от конституцията, иска да си регистрира неправителствена организация. Значи, там не могат неправителствена организация да регистрират, а тези тук (българите в Северна Македония), имат каквото поискат", заяви Мицкоски, цитиран от БТА.
Според него „всички народи в света” могат да бъдат включени в конституцията на Северна Македония, но той очаква предвидливост на процеса на евроинтеграция, преди държавата да влезе в него.
"След шест месеца ще ни кажат "Гоце Делчев чий е", "Илинденското въстание Преображенско ли е или Илинденско”. В България има град Гоце Делчев. Ако питате българите, Гоце Делчев дори не е сред 50-те най-големи герои, а при нас е пръв. Как в България ще си смятат историческите истини, си е техен проблем. Аз и сега ще кажа, че ще подкрепя договора (за приятелство и добросъседство с България) за всичко, което е полезно. Историческата комисия нека си работи, но това не може да бъде процес с край. Германия и Франция още преговарят, а Буяр Османи подписа, че до края на преговорите трябва да се разберат", обясни тезата си Мицкоски.
Според него, когато в България има политическо правителство той има готовност да предложи "поне три креативни решения за изход от този процес", гаранциите, за които настоява трябва да бъдат дадени от България с посредничеството на ЕС, а ако ЕС има желание да види Северна Македония като член на ЕС „трябва да бъдат честни” с условията пред Северна Македония за това.
„Наличието на политическа воля е същността. Ако имаме политическа воля и правилен прочит на нещата, всичко може да се случи. Ако има желание“, заяви Мицкоски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.