"Както неотдавна казахме със Зоран Заев, трябва ясно да заявим, че единственият начин не само за европейското бъдеще, но и за бъдещето на самата Северна Македония, като държава, е спазването на Споразумението от нейния нов политически и държавен връх", заяви бившият гръцки министър-председател Алексис Ципрас, съобщи "Катимерини".
Ципрас получи наградата за мир "Никос Никифоридис“" за подписването на Споразумението от Преспа със Северна Македония. Наградата се връчва от 2018 г. насам от базираната в Атина Обсерватория за международни организации и глобализация (PADOP).
По време на награждаването Ципрас заяви, че споразумението е модел за решаване на спорове в Западните Балкани, тъй като доказа, че има път към взаимно приемливи решения, защитаващи националните интереси и същевременно насърчават мира.
"И ако ЕС се окаже ненадежден по отношение на обещанието си за Западните Балкани, за своето съседство, тогава той няма да има никакво доверие като международна геополитическа сила", заяви Ципрас на церемонията по награждаването
"Неприятно е да получиш награда за мир в разгара на кървави войни, но може би това е възможност да разберем, че борбата за мир не е безсмислена, остаряла или странна", каза още бившият премиер.
Той подчерта важността на Преспанския договор за целия регион в контекста на европейската перспектива на страните от Западните Балкани. В този смисъл той заяви, че трябва да се възстанови импулсът на европейската перспектива и интеграцията на региона в ЕС, създаден със Споразумението от Преспа.
Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе сключено от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Договорът сложи край на дългогодишния спор за името на тогавашна Република Македония между властите в Скопие и Атина. / БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.