“Разширяването на Европейският съюз трябва да се осъществява въз основа на спазване на критериите от Копенхаген. Историческият спор с България не може да става причина за налагане на вето. Македонското малцинство не присъства в българския съвет на малцинствата”, заяви президентът на РСМ Гордана Силяновска-Давкова в интервю за ТВ 21.
“Искам, било то в рамките на Берлинския процес, било то в рамките на това, което следва сега, ЕС наистина да покаже ясна стратегия за нас. Надявам се, че ще се създаде последователна политика на разширяване - при спазване на критериите от Копенхаген“, каза още Силяновска.
Президентът на РСМ посочи върховенството на закона като фактора, който ще отвори вратите на ЕС за РСМ.
“Това (присъединяването към ЕС) ще стане първо чрез работа върху върховенството на закона, най-важното доказателство за върховенството на закона е безмилостната борба с корупцията и престъпността. Нашето ще се случи с европейски стандарти в образованието, здравеопазването, социалната защита“, заяви Силяновскии категорично каза, че рамките на преговорите няма да се променят.
“Не говоря за промяна на преговорната рамка, за мен е ясно, че всички са гласували, говоря за нейното прилагане, с тълкуване. Казах също така на всички в ООН, че ако казват, че Преспанското споразумение е “pacta sunt servanda“, трябва да прочетат внимателно какво означава Македония за другата страна - тази безименна територия, народ, със собствена история, култура и език. За какво говорим с България? За история, за култура, за език. Извинявайте, Гърция първо като страна, подписала Преспа, но и ЕС трябва да посочи това - нека историците да говорят в комисията, но това не може да бъде причина за вето, за това трябва добра воля“, каза Силяновска.
“България има Съвет на малцинствата, в който не влиза македонското малцинство, в същото време България е подписала Конвенцията за защита на правата на малцинствата“, добави държавният глава. / БГНЕС