"Вместо да преговаряме с години и да сме зависими по някакъв начин от тази историческа комисия, бих предложил целият проблем да се реши незабавно за 2-3 месеца и да решим тази несигурност веднъж завинаги с тази историческа комисия. Как? Досега са идентифицирани 5 общи личности между македонската и българската историография. Трябва бързо да се определят 10, 11, 12 такива места или събития“, заяви бившият премиер на Република Северна Македония Любчо Георгиевски, цитиран от скопското електронно издание "Вести+“.
Той добави, че трябва да се стигне до заключение, в което Скопие ще задължи с ясни критерии всяка книга, която излиза в югозападната ни съседка, да бъде издадена с оригинално съдържание, за да не се допуска създаването на фалшификати.
"Имаме сериозни фалшификати при издаването на книги, сега можем да се правим, че не е така, но това е фактическо положение, което трябва да си признаем“, заяви Георгиевски.
Бившият премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ отбеляза още, че България настоява и за създаването на комисия за разследване на жертвите на антибългарската политика в бивша Югославия.
"Не мога да разбера какъв е проблемът, ако Македония направи комисия. Първо, ще получим аргумент на наша страна, защото българската официална политика говори за 23 000 жертви, понякога 30 000, а има историци, които говорят за 100 000 жертви. Това число не е такова, това число е драстично по-малко, но дори и да са няколко хиляди, какъв е проблемът за нас в Македония да кажем - ето комисията, когато ще утвърди, че след 45-та година хора се вкарват в затвора, малтретирани са и дори убивани, защото са имали българско самосъзнание в Македония“, заяви Георгиевски.