“Дадох номера на телефона си на премиера, така че ако има проблем, да ми се обади”, заяви президентът на еврокомисията Хосе Мануел Дурао Барозу. Коментарите му дойдоха след първата му среща в Калин Попеску-Таричеану, лидер на дясноцентристката правителствена коалиция.
Румъния, която изостава зад съседката си България по пътя към европейско членство, има да изпълни няколко задачи. Предполага се, че страната трябва да подпише договора за присъединяване през април 2005 г. Един месец по-рано Комисията ще докладва за напредъка в реформата в съдебната и изпълнителната власт – едни от ключовите въпроси, които стоят в дневния ред на Румъния.
Корупцията и държавната помощ, особено в мащабния стоманодобивен сектор, са сред непрекъснато критикуваните теми от страна на Европейската комисия. Букурещ все пак продължава да изразява оптимизъм, че ще се присеъдини към 25-членния евроблок след две години.
“Убеден съм, че ще успеем да изпълним всичките си задължения през двете години преди влизането ни в ЕС”, коментира Попеску-Таричеану.
От своя страна, Барозу приветства обещанията от страна на лидерите в страната, че ще се борят срещу корупцията и ще се справят със специфичните проблеми около обществените поръчки и съдебната власт. Той обаче подчерта, че главният доклад за оценка на страната, който ще се публикува през октомври и в който Комисията може да предложи отлагане на членството с една година, все още е опция.
Румъния приключи преговорите миналия декември, но ЕС обяви две предпазни мерки за спиране на присъединяването й в случай, че страната не изпълни обещанията си.
Първата, която се отнася и за България, е че страните-членки могат единодушно да решат да отложат присъединяването до 2008 г. Отделно, влизането на Румъния може да бъде отложено и чрез квалифицирано мнозинство, ако не успее да покрие стандартите на ЕС по няколко теми – съдебна власт, вътрешни работи и конкуренция.