IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Автомобилите, които никой не може да си купи

Сред тях има музейни експонати и едно пластмасово корито

Duesenberg Model J. Снимка: AutoMedia.bg
Снимка: AutoMedia.bg
Buick Y-Job. Снимка: AutoMedia.bg

Duesenberg Model J. Снимка: AutoMedia.bg Снимка: AutoMedia.bg Buick Y-Job. Снимка: AutoMedia.bg

В наши дни на практика може да се купи абсолютно всичко. Дори и уникален автомобил. Има обаче една категория машини, които дори и най-богатият колекционер не може да притежава. А на въпроса "Колко струват?" не могат да отговарят дори експерти и аукциони къщи. Изданието Conceptcarz посочва някои от тези автомибили.

Duesenberg Model J

Това е един разкошен американски автомобил, изпреварил времето си. Model J излиза за първи път през 1928 и предлага множество необичайни за времето си технически решения. В неговата основа лежи съвсем нова за тогавашните стандарти рама с 6 напречни греди. На шасито е поставена непозната до този момент система за смазване, която автоматично сработва при скорост от 100 км/ч. Сред приборните панели има две сигнални лампи, предупреждаващи за необходимост от смяна на маслото при пробег от 750 и 1500 мили.

Двигателят на автомобила също е произведение на инженерното изкуство - редови, с 8 цилиндъра и 265 к.с. Сега почти всяко второ или трето возило може да се похвали с такава мощност, но за времето си тя е предизвиквала истинска еуфория сред автомобилистите. Любопитното е, че по това време нито един стенд за измерване на мощността не е бил пригоден за работа с толкова мощен агрегат.

Model J е пуснат в серия от 481 екземпляра, като сред собствениците му се нареждат звездите на Холивуд по това време Грега Гарбо и Гари Купър, както и няколко кралски семейства. Опиянени от славата, от Duesenberg решават, че могат да направят автомобила още по-мощен, по-бърз и по-стилен. И през 1993 се появява Duesenberg SJ Twenty Grand (на снимките).

Името Twenty Grand означава "20 000" - именно това е цената му, която е почти цинична за времето си. Двигателят на Model SJ е същият, но с увеличена мощност - 320 к.с., което става благодарение на поставения компресор.

Точно тази модификация в наши дни е безценна. Машината е единствена по рода си и не е сменяла собственика си от 35 години. Автомобилът попада през 1978 г. в частната колекция на семейство Незеркат в Калифорния и както изглежда, никой няма намерение да се разделя с нея. Направени реплики на колата в наши дни се продават за милиони долари, което означава, че Model SJ спокойно може да счупи всички рекорди по стойност.

Buick Y-Job

Този изящен автомобил се появява 4 години след Model SJ. Автор на проекта е знаменития Хърли Ърл, който по това време е вицепрезидент на General Motors. Според мнозина, това е първият концептуален модел в историята на автомобилостроенето.

Трябва да се отбележи, че минаващият за голям ексцентрик по това време Хърли Ърл, всеки ден е ходил на работа с тази кола.
За създаването на Y-Job са въведени редица иновационни технически решения. Автомобилът разполага с подвижни фарове, механично управление на покрива и електрически стъкла. Много от елементите на дизайна - като решетката на радиотора с вертикални ребра, стават отличителна черта на следващите модели на Buick.

В момента този единствен екземпляр се съхранява в музея на General Motors и няма как да бъде купен. Както и няма шанс да се разбере неговата реална цена.

Останалите вижте само в AutoMedia.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата