IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как се купуват и продават автомобили на старо в Германия

Впечатленията са на търговец-чужденец, който е в бранша вече 10 години

Снимка: Ройтерс

Снимка: Ройтерс

Не е тайна, че през последните години по-голямата част от вкараните у нас автомобили на старо идват от Италия. Все още има търговци, които предпочитат да купуват коли от Германия, тъй като, макар и на по-висока цена и с по-голям пробег, са доста по-добре поддържани. Ето какво споделя за търговията с автомобили на старо чужденец, който от 10 години търгува с коли в Германия. Той не разкрива самоличността си, като признава единствено, че идва от държава от бившия СССР, пише ABW.

„Започнах да се занимавам с това през 2002 г.  – разказва търговецът. – Сега имам малък паркинг, на който обикновено събирам между 3 и 10 коли, но е имало моменти, в които те са били около 20. Машините са на повече от 5 години и са предназначени, на първо място, за пазара в Германия. Понякога имам и „попадения” – автомобили на възраст между 3 и 5 години. Често работя с чужденци, които са превзели голяма част от този бизнес. Повечето от тях са хора от бивша Югославия, след това са турците, арабите, както и руснаци, украинци и беларуси. С всяка от тези националности се работи различно и клиентът трябва да е много внимателен.”

Търговецът е категоричен, че ако искате кола без никакви проблеми, трябва да я закупите от германец, макар и на по-висока цена. Причината е, че немците са педантични и правят всичко както трябва. Техните автомобили блестят, преминали са всички прегледи и разполагат с всички необходими документи. Лошото е, че тези машини са по-скъпи и е почти невъзможно да се пазариш.

При турците нещата са напълно различни. Когато се купува кола от тях, човек трябва да внимава и да проверява всичко до последна подробност. През цялото време турските продавачи се опитват да отвлекат вниманието на клиента, само и само за да му продадат автомобил. При тях положителното е, че пазаренето е задължително и колкото повече кусури намира клиентът, толкова повече пада цената.

„Освен това, турците са много зле с техническата част и изпитват панически страх от всяка неизправност в колата. Именно тук е „златният” шанс на клиента. Понякога дори дребен технически проблем, може да накара продавача да направи огромно сваляне на цената. Турците са така научени, че не искат да си губят времето с поправка, а гледат бързо да се отърват от автомобила. Освен това те са и доста немарливи спрямо външния вид на колите – продават ги, така както са ги взели”, разказва търговецът.

Още ценни съвети за покупката на автомобил втора ръка вижте продължението на материала в Automedia.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата